Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Mekke’nin Fethi Kısaca Özet

Aşağıda Mekke’nin fethi kısaca özet kısaca olarak ele alacağız.

Mekke, Peygamber a.s.’ın doğduğu beldedir. Mekke’de müşrikler ikamet etmekteydi. Mekke’de cahiliye döneminin yaşandığı bir zamanda Peygamber a.s. dünyaya gelmiştir. Kureyş kabilesinin üyesi olarak dünyaya gelen Peygamber a.s.’ın amcaları da Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından ve aydınlarındandı.

Mekke’de ticaret ve din merkezli bir hayatın kurulması, aristokrasinin oluşturulması ve bu yolla din ve ticaret eksenli kazançların elde edilerek toplumun sömürülmesi söz konusu olmaktaydı. Kızların diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların haklarının verilmediği, kadınların alınıp satıldığı, insanların köle olarak kullanıldığı bir toplumda Mekke sosyolojik yapısı darmadağın olarak görülmekteydi.

Böyle bir ortamda Peygamber a.s.’ın peygamberliğini kabul etmeyen Mekkeli müşrikler Peygamber a.s.’ın ve O’na iman edenlerin hicret etmesine neden oldular. Mekke’den Medine’ye hicret gerçekleşti. Ardından Mekkeliler ile Müslümanlar arasında savaşlar yaşanmıştır. Bedir ve Uhud Savaşları Müslümanların da Mekkelerin de galibiyet yaşadığı savaşlar olmuştur. Hendek Savaşı da Müslümanların kazandığı bir savaş olmuştur.

Medine’de İslam devleti hareketleri hızlanınca fetihler de hızlanmış ve namazın farz olması ve Kabe’nin kıble tayin edilmesiyle Mekke’nin fethi gündeme gelmiştir. Müslümanlar o kadar güçlenmiştir ki iktisadi, askeri ve içtimai olarak edindikleri güç sayesinde cenk ve cidal yapmadan yürüyerek ve tekbirlerle Mekke’ye yürümüşler ve miladi olarak 11 Ocak 630 yılında Mekke fetholunmuştur. 

Mekke’nin Fethi Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağla dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Mekke’nin Fethi Kısaca Özet süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz