Mehmet Ali Birand Öldü mü

Mehmet Ali Birand öldü. Acı gerçek akşam saatlerinde geldi.Usta gazeteci Mehmet Ali Birand 71 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Mürvet ve İzzet Birand’ın çocukları olan Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941’de İstanbul’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Gazeteci, yazar, yapımcı, sunuculuk ve köşe yazarlığı yapan Mehmet Ali Birand, medyanın birçok kolunda çalıştı. Özellikle zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarıyla dünyadaki sayılı gazeteciler arasında yer aldı.

birand_biz_askeri_desteklemeye_hazirdik13493617310_h936278[1]

Gazetecilik mesleğine 1964 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. 1972’de Milliyet Gazetesi Avrupa editörü oldu ve Brüksel bürosunu kurdu. 1984 yılında Milliyet Moskova bürosunun kuruluşunu da Birand üstlendi. Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapan Birand, 1985’de TRT’de başlayan ve sonraları Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Günprogramını sundu.

Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32. Gün programında, birçok Türk politikacısının yanı sıra dünya liderlerinden François Mitterrand, Jacques Chirac, Saddam Hüseyin, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin, Yaser Arafat, Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Margaret Teacher gibi önemli isimleri konuk etti.

1992-1995 yılları arası Show TV ana haber bülteni sunuculuğu görevini üstlenen Birand,Türkiye’nin içinde bulunduğu durumları anlatan ve Türk siyasetini içeren birçok kitap yayınladı. Türk ordusunun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.
CNN Türk yöneticilerinden biri olan Birand, CNN Türk’te haber programı olan Manşet ve 32. Gün’ü ve Kanal D ana haber bültenini sunmaktaydı. Evli ve bir çocuk babası olan ve ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi olan Birand, Fransız “Chevalier de L’Ordre National de Merite” ünvanına sahiptti.

Mehmet Ali Birand öldü mü , Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti 17 Ocak 2013 , Mehmet Ali Birand Öldü son durum 17.01.2013

Gazeteci Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Oğlu Umur Birand, babasının saat 18.29 sıralarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mehmet Ali Birand için kim ne dedi?

Gazeteci Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Oğlu Umur Birand, babasının saat 18.29 sıralarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sevenleri, gazeteciler ve siyasiler usta gezetciyi böyle yorumladı

BAŞBAKAN ERDOĞAN

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Birand’ın ölümü sonrası başsağlığı mesajı yayımladı. Erdoğan mesajında, “Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır” dedi.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın ölüm haberi sonrası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başsağılığı mesajı yayımladı. Birand’ın eserleriyle saygın bir gazeteci olarak hatırlanacağını vurgulayan Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Medyamızın önemli simalarından Mehmet Ali Birand’ın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Mesleğine tutkunluğu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle, meslektaşlarının yanı sıra, okurlarının ve izleyicilerinin de takdirine mazhar olan Sayın Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır.

Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet; ailesine ve medya camiamıza sabır ve metanet diliyorum.”

CEMİL ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanal D Haber Grubu Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Çiçek, basın dünyasının değerli ismi Birand’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirttiği mesajında, şunları kaydetti:

”Yazılı basında gösterdiği başarıyı, televizyonculukta da devam ettiren ve yaptığı 32. Gün programı ile haberi bütün boyutlarıyla izleyiciye aktaran basın dünyamızın duayen ismi merhum Birand’ı sevgiyle hatırlayacağımızı ifade etmek istiyorum.

Çalıştığı kurumlara ufuk kazandıran merhum Birand’ın, sorgulayıcı habercilik yöntemiyle her zaman hatırlanacağını biliyorum. Yetiştirdiği gazetecilerle basın dünyamıza nitelik kazandıran merhum Birand’a Allah’tan rahmet, değerli yakınlarına ve basın dünyamıza başsağlığı diliyorum.”

BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tedavi gördüğü hastanede vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand’ın Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteci olduğunu belirterek, ”Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı” dedi.

Arınç, Ümraniye Nikah Sarayı’nda düzenlenen Tevfik İleri’yi anma programı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mehmet Ali Birand’ın vefatına ilişkin soru üzerine Arınç, Birand’ı tedavi gördüğü hastanede öğle saatlerinde ziyaret ettiğini ancak yalnızca oğlu ve hekimleriyle görüşebildiğini söyledi.

Birand’ın saat 18.30 sırasında hayatını kaybettiğini ifade eden Arınç, ”Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteciydi. Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı. Böyle kısa bir süre içinde hayatını kaybetmiş olması hepimizi derinden üzdü. Allah’tan rahmet diliyorum, Allah taksiratını affetsin. Eşine, çocuklarına, sevenlerine, çalıştığı kuruma, mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Tevfik İleri’yi anma programının ardından hastaneye giderek Birand’ın ailesine taziyede bulunacağını dile getiren Arınç, ”Bugün Sayın Başbakanımızla da görüşmüştüm. Kendisi de sağlık dileklerini ifade etmişti. Ama şu anda o da haberi almıştır umuyorum” dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D Haber Grubu Başkanı Mehmet Ali Birand’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Mesajında, özgür basın, özgür yayıncılık ve özgün haberciliğin önden gelen ismi Birand’ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

”Halkın doğru haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı çabasıyla, hayaliyle dünyamızdan ayrılan Mehmet Ali Birand’ın hayalinin birgün gerçekleşmesi dileğiyle usta gazeteci Birand’a rahmet, ailesine, basın dünyasına ve Türkiye’ye başsağlığı diliyorum.”

SÜLEYMAN DEMİREL

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden Mehmet Ali Birand için ”Yeri doldurulmaz bir insandır. Benim için öyledir, herkes için de öyledir” dedi.

Demirel, gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand’ın vefatının ardından Kanal D’nin canlı yayınında, çok üzgün olduğunu ifade ederek, kendisiyle en uzun çalışan siyasetçilerden biri olduğunu söyledi.

Birand’ın çok değerli bir gazeteci, çok değerli bir insan, çok değerli bir arkadaş ve vatansever bir insan olduğunu kaydeden Demirel, ”Milletimiz çok değerli bir evladını kaybetti. Kendisi çok değerli hizmetlerde bulunmuştur. Bütün Türk basınına, milletimize, ailesine, onu sevenlere, arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Yeri doldurulmaz bir insandır. Benim için öyledir, herkes için de öyledir” diye konuştu.

AYDIN DOĞAN

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand’ın ölümüyle ilgili konuştu.

Aydın Doğan duygularını şu sözlerle anlattı: “İçim yanıyor. Fazla söyleyecek bir şeyim yok. Bana göre Türk basını büyük bir haberciyi kaybetti. Hem basın hem televizyon dünyası.. Yeni yetişenler hep Mehmet Ali Birand’ı habercilikte, başarıda örnek alacaklar. Müthiş bir heyecan, müthiş bir başarı, müthiş bir başarıya sahip bir adamdı. Hiç aklıma gelmedik bir anda böyle bir sürpriz yaptı. Izdırabım büyük. yeri doldurulmaz kolay kolay. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin. Bana da telefonlar geliyor. Emir büyük yerden yapılacak bir şey yok. Nur içinde yatsın.”

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand’ın ölümüyle ilgili konuştu.

Arzuhan Doğan Yalçındağ Mehmet Ali Birand’ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi: “Çok çok üzgünüm. Binlerce belki milyonlarca insan gibi. Çok uzun yıllar birlikte çalıştım. Ve hiç büyük bir kırgınlığımız olmadı. Bence çok çok iyi bir gazeteciydi. Hep hayat doluydu. Bu hastalığında da hep pozitifti. Dün hastaneden çıkarken bile, bunu atlatacağına gerçekten inanıyordum. Dediğim gibi, sadece bir çalışma arkadaşım değil, bir dostumdu da. Başımız sağolsun.”

ARZUHAN DOĞAN,

Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand’ın ölümüyle ilgili konuştu.

Arzuhan Doğan Yalçındağ Mehmet Ali Birand’ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi: “Çok çok üzgünüm. Binlerce belki milyonlarca insan gibi. Çok uzun yıllar birlikte çalıştım. Ve hiç büyük bir kırgınlığımız olmadı. Bence çok çok iyi bir gazeteciydi. Hep hayat doluydu. Bu hastalığında da hep pozitifti. Dün hastaneden çıkarken bile, bunu atlatacağına

Mehmet Ali Birand Öldü

17 Ocak 2012

3 yorum

  1. türkiye dün itibariyle büyük gazeteciyi kaybetti ama sunu unutmayalımki onun bıraktığı eserler doğrultusunda yürüyecez o daima cesur haberci olarak anılacaak

  2. Çok başarılı ve mesleğinin en iyilerinden biriydi. Mehmet Ali Birand kendine has tarzı ile bir ekoldü. Hiç şüphesiz yeri doldurulamaz. Kendisine Allah’tan rahmet dilerim. Hoşçakal Mehmet Ali Birand. Senin gibi özgür düşünceyi savunacağım. :(

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.