Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy’un hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mehmet Ragıp ya da Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873’te dünyaya gelmiştir. Fatih’te eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Fatih Camii Külliyesi’nde temel eğitim bilimleri konusunda öğrenciliğine devam etti.

Arapça, Farsça, Fransızca derslerinde daima başarılı olmuştur. Rüştiyeyi bitirdikten sonra Mülkiye İdadisi’ne devam etti. Ailesinin başına gelen olaylar nedeniyle yoksulluk ve zor yıllar yaşadı. Okulu bırakmak zorunda kaldı. İlerleyen zamanlarda yüksek okul olan Ziraat ve Baytar Mektebi’ne başladı. Burayı bitirerek baytar oldu.

Memurluk yılları 1893 – 1913 yılları arasında baytar olarak devam etmiştir. Bakanlıklar müşahedesinde birçok görevde bulunmuştur. Yazı hayatına, Serveti Fünun’da yazdığı yazılarla başlamıştır.

Anadolu dışında birçok memlekette bulunmuş ve halkla yakın temas halinde olmuştur. Bilgili ve görgülü bir insan olarak, yazdıkları kayda değer sayılmıştır. Milli Mücadele’den önce asker olarak cephelerde savaşmıştır. Milli Mücadele’ye de katılmıştır.

Milli Mücadele yıllarında milli ruhun oluşması için İstiklal Marşı yazmaya ikna edilerek, yazmıştır. Vatan Şairi, Milli Şair olarak bilinmesinin nedeni budur. İstiklal Marşı’nı ödülü almaksızın yazmayı kabul etmiştir.

Şairliğine ve yazarlığına Sıratı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde devam etmiştir. Siyasi hayatı İttihat ve Terakki’ye girip ayrılmasıyla başlamıştır. Milli Mücadele’den sonra I. TBMM’de milletvekili olmuştur.

Dergilerinde yazdığı yazılar nedeniyle Mısır’a sürülmüştür. Arkadaşları Hilafet’in kaldırılmasını ve Şapka Kanunu’nun çıkarılmasını O’nun ülkeden ayrılışını açıklayan sebepler olarak görür. Mısır’da zor şartlarda hayatına devam etmiştir.

İstanbul’a döndükten kısa süre sonra Beyoğlu’nda Mısır Apartmanı’nda sirozdan vefat etmiştir. Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 yılında vefat etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. noisi dedi ki:

  ögretmen ödev verdi ama çok uzun napcaz başka şansımız yok

 2. noisi dedi ki:

  valla kısa yazıyo ama çok uzun

 3. Anonim dedi ki:

  Hiç te kısa değildi

  1. serra dedi ki:

   aynen anonım hiç de kısA DEGİLDİİİİİİ

 4. Muhammed dedi ki:

  Ya cok uzun

 5. azra ayaz dedi ki:

  ÇOK MUTLUYUM ÇÜNKÜ İSTİKLAL MARSIMIZ VE BU GURURU BİZE VERDİ

  1. ERDEM ALTIN dedi ki:

   ÇOK ĞÜZEL YORUM YAPTIN AZRACIM

  2. Anonim dedi ki:

   İstiklal marşımızı çok seviyorum

 6. Anonim dedi ki:

  Öğretmen ödev verdi Mehmet Akif Ersoy hakkında araştırma yap diye hem kısa hem de harika,süper

 7. kız ismet dedi ki:

  Güzel sağolun bilgiler için öğretmen beğenecek umarım.

Yorum Yaz