Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti

Aşağıda Mehmet Akif Ersoy’un hayatı kısaca özeti kısaca olarak ele alacağız.

Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Fatih’te çocukluk ve gençlik yılları geçmiştir. Babasının adı Tahir Efendi, annesinin adı Emine Cemile Hanım’dır. 15 yaşındayken babasını kaybederek yetim kalmıştır. Her zaman başarılı ve uyanık bir öğrenci olmayı başarmıştır. Daima memleket meseleleri ile ilgilenmiştir.

Fatih’te çok erken yaşlarda mahalle mektebine başlamıştır. Fatih İbtidaisi’ne devam etmiştir. Ardından Arapça dersleri vermeye de başlamıştır. Siyasal bilgiler alanında eğitim görse de kısa sürmüştür. Baytar Mektebi’ni kazanarak İstanbul’da baytarlık tahsili görmüştür. Baytarlığı birincilikle bitiren bir talebe olmuştur.

1898 yılında 25 yaşındayken Tophane amiri veznedarı Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanım ile evlenmiştir. Baytarlık yaparken daha çok şairliği tanınmıştır. Öğretmenlik hayatına da 1906 yılında mezun olduğu baytarlık mektebinde başlamıştır.

Mehmet Akif, 1920 yılında Burdur Milletvekili olarak meclise girmiştir. Milli marş yarışmasında 1921 yılında para ödülünü almayarak İstiklal Marşı’nı yazmıştır. Milli Mücadele yıllarında birçok cami kürsüsünden halkı örgütlemeyi de başarmıştır. Teşkilat-ı Mahsusa’da da bir dönem hizmetleri olmuştur.

Daha sonra Mısır’a sürgün edilmiştir. Ülkeye tekrar dönüşünde de 27 Aralık 1936 yılında vefat etmiştir. Şiirleri, Safahat adlı kitapta toplanmıştır. Tacettin Dergahı, Ankara’daki en önemli adreslerinden biri olmuştur. Bununla beraber realist ve İslamcı şair olarak tanınmıştır. Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde başyazarlık yapmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ecem dedi ki:

  güzel yazıya güzel derim, çünkü Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti mükemmel ötesi olmuş, Ben Adana il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

 2. Nidanur dedi ki:

  ben fazlasıyla beğendim işime yaradı bu yazı ellerinize sağlık.

 3. duygu köseoğlu dedi ki:

  selamun aleyküm bu site yeminle hoşuma gitti, sayenizde 100 aldım, benim adım duygu köseoğlu, ben Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 4. gizem dedi ki:

  Evet, ben geldim. yazıyı ödevimde kullandım, tam aradığım gibi hazırlanmış emeğinize sağlık

Yorum Yaz