Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Medeniyetin Yükselişinde ve Düşüşünde Sanat ve Kültür Önde Gelir Münazara

Aşağıda medeniyetin yükselişinde ve düşüşünde sanat ve kültür önde gelir münazara kısaca olarak ele alacağız.

Medeniyetin yükselişinde ve düşüşünde sanat ve kültür önde gelir münazara düşünceleri şu şekildedir:

*Medeniyetler, milli kültür ve tarih anlayışının bir ürünü değildir. Ancak o havzada bir yoğrulma işiyle zaman içinde ortaya çıkmaktadır. Medeniyetlerin kurulması, medeniyet kuruyoruz diye ortaya çıkmaz. Sanat ve kültürün geliştiği ölçüde medeniyet zamanla kendiliğinden ortaya çıkar, büyür, gelişir ve yerleşik hale gelerek birçok kültürü beraberinde barındırır.

*Medeniyetin yükselişi ancak sosyal bilimlerin gelişmesi ve kökleştirilmesi ile olabilir. Çünkü medeniyetin temelini fikir oluşturur. Fikrin üretildiği bir yerde medeniyet de gelişme gösterir. Fikir üretilmeyen bir yerde medeniyetten de bahsetmek mümkün değildir. Medeni olma ekseni ancak insanı önceleyen şehirler kurmakla mümkün olabilir.

*Medeniyet şehirleşme kültürü ve sanat anlayışıyla oluşmaktadır. Şehirleşme kültüründe insan, çevre ve diğer canlılar sırasıyla öne çıkmaktadır. İnsan hayatının ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılandığı, çevreye zarar verilmeyen ve diğer canlıların de emin bir şekilde hayatına devam ettiği toplumlar medeni toplumlardır.

*Kültür ve sanat faaliyetleri, fikrin ve fiilin oluşmasını sağlayan faaliyetlerdir. Bu nedenle medeniyetin temelini oluşturmaktadır. Bir fikir üzerinde durulup geliştirilirse kültürel ve sanatsal bir karşılık bulursa bilim ve teknoloji de ilerlemiş olur. Bu nedenle bilim ve teknolojinin gelişmesi için fikre ihtiyaç vardır. Ancak o zaman medenileşme yaşanabilir.

Medeniyetin Yükselişinde ve Düşüşünde Sanat ve Kültür Önde Gelir Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz