Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Aralık 2021

Meddahın Günümüzdeki Durumu Nedir?

Bu yazımızda meddahın günümüzdeki durumu nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Meddah, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nda var olan bir karakterdir. Başında fesi, elinde sopası ve mendiliyle, yöresel kıyafetlerini kostüm olarak kullanan, köy meydanlarında, halk kahvelerinde doğaçlama ve taklit yoluyla halkı eğlendiren ve düşündüren kişilerdir.

Meddahlık tek kişilik bir sahne gösterisi olarak modernize edilebilir. Meddahlar, hayvan ve insan taklitleri yaparlar. Senaryoları doğaçlamadır. Kostümleri doğaldır. Sopası, fesi ve mendili değişmez. Halkla atışır.

Meddahın günümüzdeki durumu şu şekildedir:

Meddahlık günümüzde Stand – up şeklinde yapılmaktadır. Bu bir sahne gösterisidir. Tek kişilik ya da tek kişi etrafında yapılır. Mizah ve güldürü amacı taşır. Doğaçlama ya da bir metne bağlı olarak gelişir. Seyirci karşısında oynanır ve seyirciyle atışma yer yer vardır.

Günümüzdeki temsilcileri daha çok sanatçılardır. Bazı sinema ve televizyon sanatçıları meddahlık olarak stand – up yapmaktadır. Stand – up komedi kültürünün bir ürünü haline gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dilan dedi ki:

    Öğretmen bugün meddahın günümüzde durumu nedir araştırıp gelin dedi ve ödev verdi. Bu yazı çok ama çok işime yaradı çok sağolun.

Yorum Yaz