MEB Resmi Milli Bayramlar Kutlama Yönetmeliği

Resmi bayramlara yeni düzenleme19 Mayıs’ın stadyumlarda kutlanması uygulamasının kaldırılmasının ardından 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim kutlamalarına da yeni düzenleme getirileceği bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı , 19 Mayıs kutlamalarının stadyumlardan kaldırılması tepkilerine aldırmadan milli bayramlardaki kutlama değişikliklerinde devam ediyor …

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve SporBayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde stadyumlar yerine okullara kaydırmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Tartışmalar tüm hızıyla sürerken, bütün resmi bayram kutlamalarında köklü değişiklikler yapılmasının planlandığı öne sürüldü.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim’deki kutlamalar da yeniden şekillendiriliyor.

2011 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kutlamaların Genelkurmay Başkanı yerine Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesine yönelik düzenlemenin ardından resmi bayram kutlama ve tören sisteminde daha kapsamlı bir değişikliğe gidilmesine karar verildi.

Cumhurbaşkanlığınca yürütülen çalışma çerçevesinde 12 Eylül darbesinin ardından 1981 yılında yeniden düzenlenen Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramı Kutlama Törenleri ile bu törenleri düzenlemek ve yürütmekle görevli resmi-özel bütün kurum ve kuruluşların faaliyetlerini belirleyen yönetmelik masaya yatırıldı.

Askeri yönetime bağlı hükümetin kararıyla yürürlüğe konulan yönetmelik yerineyeni bir yönetmelik çıkarılmasının yanısıra kutlamaların ve törenlerin 1940’lı yılların otoriter yönetim anlayışının ritüellerinden kurtarılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Gerekli görüldüğü takdirde kutlama ve tören sistemini düzenleyen yasanın değiştirilmesi formülü de seçenekler arasına alındı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde ilk toplantı 11Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen başkanlığında yapılan toplantıya Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik veSpor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli EğitimBakanlığı temsilcileri katıldı. Genelkurmay’ı bir daire başkanı temsil etti.

Toplantıda kutlama ve törenler için “yeni bir yaklaşım tarzı” ortaya kondu. İthaf edildiği kesimlerin doğrudan katılımını ve törenlerin daha coşkulu daha anlamına uygun bir konseptte yürütülmesini sağlamayı hedeflediği belirtilen çalışmanınözellikle 23 Nisan ve 19 Mayıs törenlerine katılan öğrencilerin 2-3 ay arasında değişen hazırlık çalışmaları ve provalar nedeniyle eğitiminin aksamasını önlemeyi de amaçladığı belirtildi.

Bu çerçevede bu yıl sadece Ankara’da yapılacak 19 Mayıs’taki stadyum kutlamalarının, 23 Nisan ve 30 Ağustos’u da kapsayacak şekilde yeni bir konsepte dönüştürülmesi de gündeme geldi.

Resmi Bayramlar Kutlama Yönetmeliği 2012 , Yeni MEB Milli Bayramlar Kutlama Yönetmeliği , Milli Eğitim Bakanlığı Resmi Milli Bayramların Kutlanma Şekillerine İlişkin Yazısı Genelgesi Yönetmeliği 2012 , 19 Mayıs 23 Nisan 30 Ağustos 18 Mart  29 Ekim Kutlama Yönetmeliği Nasıl Olacak

AA -15 Ocak 2012

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.