Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Matematik İle İlgili Özlü Sözler

Matematik ile ilgili sözler, matematik hakkında özlü sözler paylaşıyoruz.

Matematik hayatın ta kendisidir. İçinde yaşamakta olduğumuz her an matematiğin bir parçasıdır. Öğretilirken çok zor ve çok soyut bir şeymiş gibi lanse edilmese matematik aslında hemen hemen herkesin büyük bir hayranlık ve beğeniyle bahsettiği bir şey olur. Bugün bir ekmek alırken bile matematik yapılmaktadır. Karnımız acıktığı için ekmek alma fikrini öne sürmemiz bir tümevarım örneğidir. Ekmeği alırken para verip para üstü almamız da basit dört işlemin bir örneğidir.

Matematik içerisinde pek çok gizemi ve ilginçliği barındırmaktadır. Bu ilginçlikler ile pek çok kişiyi büyüleyebilecek potansiyele sahiptir. Çok basit bir ilginçliği şöyle gösterebiliriz. 9 sayısının diğer rakamlarla çarpımlarını düşünelim. 9, 18, 27, 36 diye devam eden bu çarpımlar içerisinde küçük bir ilginçlik barındırmaktadır. Bu çarpımların birler basamağı 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 şeklinde 10’dan geriye sayma biçimindedir. Dahası, bu sayıların onlar basamağı da 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 şeklinde 1’den 10’a kadar sayma biçimindedir. Görüldüğü gibi zor gibi görülen matematik içerisindeki eğlenceli sırlar ile birlikte öğrenmeye çalışılırsa aslında çok kolaydır.

Matematik İle İlgili Özlü Sözler

“Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.” Lobachevski

“Dinsiz ilim topal, ilimsiz din kördür.” Albert Einstein

“İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.”
TOLSTOY

“İnsanlar sayılar gibidir, o insanın değeri ise o sayının içinde bulunduğu sayı ile ölçülür.” Newton 

“Başka her şey de olduğu gibi matematiksel bir teori için de öyledir;güzellik algılanabilir fakat açıklanamaz.”
Cayley, Arthur

“Matematik bilimlerin sultanıdır.” Carl Friedrich Gauss  

Sık sık “matematik, teoremleri ispatlamaktan ibarettir” sözünü işitiriz.Bir yazarın temel işi cümle yazmak değil midir?
Rota, Gian-carlo

“Matematiksel olarak gösterilemeyen hiçbir araştırma gerçek bilim sayılamaz.” Leonardo da Vinci

“Aptalların sorup akılı insanların cevap veremediği pek çok soru vardır.”
Polya, George (1887, 1985)

“Algoritma şöyle diyor: Rabbimiz ve koruyucumuz olan Allah ‘a hamd ve senalar olsun“ Harezmi

“Hayat sadece iki şey için güzel;matematiği keşfetme ve öğretme”
Simeon Poisson

Matematik İle İlgili Güzel Sözler Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. buket dedi ki:

  yazıyı çok beğendim puanım 10 üzerinden on, matematikle ilgili sözler kısa istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  1. uncookie dedi ki:

   insanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.

 2. jale dedi ki:

  Elinize sağlık matematik hakkında özlü sözler güzel kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 3. Dilan dedi ki:

  Çok güzel ama az onun için bir puan kirdim desem yalan olur matematik hakkında özlü sözler için birebir 10 üzerinden on veriyorum.

Yorum Yaz