Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Matbaanın Kullanılmaya Başlamasının Halk Üzerindeki Etkileri Neler Olabilir

el-yazma-kitap-osmanlida-matbaa-gec-kaldi-yalani-2Osmanlı Devletinde yapılan en büyük yenileşme ve çağdaşlaşma hareketlerinden birisi de Lale devrinde yapılan matbaanın kurulmasıdır. Bu yazımızda matbaanın kullanılmaya başlamasının halk üzerindeki etkileri neler olabilir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Çağdaşlaşma yolunda büyük bir adım olan matbaa, Avrupa ülkelerinde büyük kitleleri harekete geçiren büyük fikir akımları ile meydana gelmiştir.

Osmanlı Devleti’nde Matbaanın Kullanılmaya Başlamasının Etkileri:

  • Matbaanın kurularak faaliyete geçmesi sonucunda kitaplar daha kolay bir şekilde basılmaya başlanmıştır ve bu durum aynı zamanda kitapalrın yaygınlaşmasına ve insanların bu kitaplara daha uygun maliyetle ulaşmasına ortam hazırlamıştır.
  • Matbaa sayesinde basılan kitaplar daha fazla insan kitlelerine ulaşarak daha fazla insanı etkilemeye başlamıştır.
  • Matbaa ile insanların okuryazar seviyesi yükselmeye başlamıştır ve böylece insanların kültür seviyesi de artmıştır.
  • Osmanlı Devleti, Avrupa’da meydana gelen sosyal ve siyasal olayları matbaada basılan kitaplar sayesinde daha kolay bir şekilde takip etme imkanı bulmuştur.
  • Matbaa sayesinde kitapların ücretleri ucuzlarken el yazması ile kitapları çoğaltan kişiler de işsiz kalmıştır ve ekonomik sıkıntılar baş göstermeye başlamıştır.
  • Matbaada kitapların yanı sıra gazeteler de basılmaya başlamıştır ve bu sayede de Osmanlı Devleti halkı gelişmeleri daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmeye başlamıştır.
  • Kitapların ucuzlaması ile eğitim imkanları iyileştirilmeye başlanmıştır. Çünkü bilgilerin insanlara aktarımı daha kolay bir hal almıştır. Ayrıca bilgi birikiminin yoğun bir şekilde meydana gelmesi sağlık biliminde matbaanın kullanılmasını da sağlamıştır.

Matbaanın Kullanılmaya Başlamasının Halk Üzerindeki Etkileri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz