Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Matbaanın İcat Edilmesi ile Bilginin Özgür Kalması Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Bu yazımızda matbaanın icat edilmesi ile bilginin özgür kalması arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matbaa, eserlerin hızlı ve düzenli bir şekilde tab edilmesini yani bir araya getirilmesini ve çoğaltılmasını sağlar. Matbaa sayesinde birçok eserin hızla basılması ve çoğaltılması sağlanmıştır. Böylelikle bilgiye ulaşmak ve bilgiyi taşımak daha kolay olmuştur. Matbaada basılan eserlerin kütüphanelerde yer almasıyla bilgi daha çabuk yayılmış ve eserlerin adedinin fazla olmasıyla herkesin istifadesine sunulmuştur.

Herkesin istifadesine çoğaltılarak sunulan bilgiler, bilgiye ulaşma ve bilgiyi edinme bakımından bir özgürlük ortamı oluşturmuştur. Aksi durumlarda yazma eserleri yazanlar bellidir. Kaç tane yazabilecekleri de insan gücüne göre belli olduğundan zaman aldığı için bilgiye ulaşmak da zaman almaktaydı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğçesu dedi ki:

    Matbaanın icat edilmesi ile bilginin özgür kalması arasında büyük bir ilişki vardır. Bilgiler ne kadar çoğaltılır ve ne kadar insana ulaştırılırsa o kadar özgürleşir. Bu çoğalmada matbaanın icadıyla mümkün olmuştur.

Yorum Yaz