Masal Hakkında Bilgi Kısaca

Bu yazımızda masal hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Masallar, geleneksel anlatmaya bağlı daha sonradan yazıya aktarılmış eserlerdir. Ağızdan ağza, nesilden nesle aktarılarak bir kültür mirası şeklinde günümüze kadar ulaşmıştır.

Masallar, olağanüstü olayların, olağanüstülüklerle, olağanüstü kahramanlar, yerlerde anlatılmasıyla oluşur. Masallarda yer ve zaman tam olarak bilinmemektedir. Masallarda daima iyiler ve kötüler rakiptir. Daima iyiler kazanır.

Masallar, ders vericidir. Nasihat edicidir. Eğitici ve öğreticidir. Masalların bu özellikleri insanlara yiğitlik, doğruluk, cesaret, adalet duygu ve düşüncelerini kazandırır. Masallar, sonradan yazıya aktarılmıştır.

Sözlü edebiyatın en yaygın eserlerinden bir olan masal, halk arasında yaygınlaşarak varlığını korumuştur. Masallarda evrensel konular işlenir. Dil, açıklayıcıdır. Öyküleme ve betimleme de masallarda sıklıkla kullanılır.

Bizim kültürümüzde binlerce yıllık geçmişi olan masalların, kaynağı tam olarak bilinmemektedir. Binbir Gece Masalları, Keloğlan Masalları en meşhur masallarımızdandır. Masallarda genelde karakterler ve tipler bulunur.

Masallar, tekerlemelerle başlar ve biter. Bu tekerlemeler masalın kaynağının belirsiz ve sonucunun ebedi olduğunu gösterir. Bu durumda masallarda belli bir zaman boyutundan bahsedilemez.

Dünya Edebiyatı’nda da çok önemli masallar ve yazarları bulunmaktadır. La Fontaine en meşhur masalcılardan biridir. Masalların evrensel olması, evrensel bir kültürün oluşmasını da sağlamaktadır.

Bu nedenle masallar insanlığın korunması ve insani ilişkilerin devam etmesi için önemlidir. Evrensel olma özelliği insanlığı muhatap kabul etmesidir. Bu nedenle her toplum tarafından ufak ayrıntılar dışında kabul görür.

Masal Hakkında Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Bana ödevim için masal hakkında kısa bilgi lazımdı bu yazı çok güzel dolu çünkü önemli bilgileri kalın vurgulu yazmışsınız bu da işimi kolaylaştırdı çok sağ olun.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.