Mary Leakey

Mary Leakey Hayatı – Biyografi

Mary Leakey 6 Şubat 1913 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gözlerini açtı. İngiliz arkeolog ve antropolog olan Mary Leakey, eşi Louis Leakey ile birlikte bulduğu fosiller ile ün saldı. 1987 yılında Olduvai Boğazının güneyinde yer alan Laetoli alanını bulan Mary Leakey burada bulunan küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insanların ayak izlerini keşfetmeyi başardı. 9 Aralık 1996 tarihinde Kenya’da hayata gözlerini yumdu. Mary Leakey kimdir ..

Mary Leakey’in mühim araştırmaları kocası Louis Leakey ve oğulları Richard, Philip ve Jonathan’ın araştırma kariyerleri için çok değerli bir kaynağı temsil etmiştir.

Mary Leakey bulduğu fosiller ve bu fosillere yaptığı yorumlarla bilinir.

1987′de Olduvai Boğazı’nın güneyindeki Laetoli alanını buldu. Burada volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insangillerin ayak izlerini keşfetti. Bu buluş, insanların yürümeye başladığı varsayılan ve öteden beri bilim dünyasında şüpheyle karşılanan tarihlerden çok eskiye gidiyordu.

Mary Leakey’in önemli kitapları arasında Olduvai Gorge: My Search for Early Man (1979; Olduvai Boğazı: İlk İnsanı Bulmak için Yaptığım Araştırmalar) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past (1984; Geçmişi Aydınlatmak) yer alır.

Mary Leakey kimdir konusunu açıkladık. Sizler de Mary Leakey hakkında yorumlarınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz …

66 yorum

 1. hepinizde man kafasınız bu kadını dünya dahil tarih kabullenmiş tamam ama her millet gibi bizde kendi külürtürümüze ve alimlerimize sahip çıkmak durumundayız konu Mary Leakey’den çıkmış artık saçmalıyosunuz bu konu bukadarda ciddi bir konudeğil neden birbirinizi yiyiyosunuz? sadece konuş konuş egolarınızı tatmin ediyosunuz bırakın allah aşkına bukadar saçmalıyacağınıza ellerinizi açık allah için 2 dua okusanız belki allah bi günahınızı affederdi.

 2. abiler ablalar tamm bukadar bos bogazlıga gerek yok sizler ayrımcılık yapıyo sunuz ama sunu deyeyim iyi ki bulmus helal olsun kiminiz yok mehmet akif yok ibni sina bunlar arastırma yapmamıslarki sadece adımız anılsın diye yapmıslar ama mary leakey fosilleri bulmus insanlar m.ö neler yasamıs anu insanlar anlasın die gereyi ile arz ederim helal osun kadına

  • Bahsettiklerinin birisi tıbbın babası, tıp kanununu yazan adam, biriside Türkiye’nin en büyük şairi. Sadece adları anılsın diye bunları yapmış olabilirler mi? Bir düşün bence.

 3. Bende Cvp verme Gereği Duydum. Çünki Sizler Aşırı Milliyetçi Düşüncelerinizle Boşuna oksijen tüketiyorsunuz Siz Böyle biririnizi Yiyip Neden Türklerden Bahsedilmiyor deyip durun Adamlar Keşif yapmaya Devam etsin. Sonra da Neden bizimkilerden Bahsedilmiyor deyin. Bana Anlatılmaya Değer Bir tane Türk Söylermisiniz Bir Buluş yapan vs. Senin İmparatorlarından Mı bahsetsin İstiyorsun. Şarkıcılarından Mı Yoksa. Neyse Fazla Laf kalabalığı Yapmayın Takdir etmeniz Gereken Şeyleri Bilmiyorsunuz.’ Cem Bey bu yazdıklarınıza sonununa kadar katılıyorum ..!keşke insanlar bunun farkına varabilse işte ozaman herşey gelişmeye aydınlanmaya ilerlemeye başlayacak .

 4. Mary Leakey ilk insanın ayak izini bulamadan hakkın rahmetine kavuşmuş ilk insan tabikide HZ. ADEM ile H.Z HAVVA KURAN I KERİM İ inceleseymiş eğer bu kadar çalışmalara arkeolok olmasına bile gerek yokmuş hayatının çoğunu boşa harcamış neyse buda bir bilgi eksikliğidir kalanlar sağolsun.

  • kardeşim sen bilim ve tekronojiye tepki olarakmı geldin bu dünyaya.kadın burada ilk insanın 3.5milyon yıl önce yaşadığına dair bir kanıt bulmuş sen ise burada gelipte bir kağıt parçasından yazandan bahsediyorsun.

 5. yahu işiniz gücünüzmü yok sizin burdaki herkez birazda olsa havasını basmış geçmiş bilende konuşmuş bilmeyende konu hakkında benimde bilgim yok yalan sölemiyim hiç tanımıyorum bu kadını insanlık suçlusu deseler inanırdım ama bu durum delinin biri kuyuya bi taş atıyo kırk tane akıllı çıkaramıyor sizinki O hesap :D

 6. 17 sene ölmüş bir bilim insanın doğum günüden bahsediyorlar kronolojisnden değil kısa ve öz geçmişler. neyi tarşıyorsunuz.

  ilgiler bilgisiz bilgilerde ilgisiz….

 7. Kadınlara ‘Elinin hamuruyla işe karışma’ diyen cahillere sesleniyorum görüyorsunuz ki önyargınız yüzünden o elinin hamuruyla bu işe karışma diyenler bayanlar ne kadar zeki ve ayrıca fırsat verildiği sürece yeni bir çağı başlatacak buluşlar ve keşifler yapabiliyor.

  • bunun kadınlıkla erkeklikle bir alakası yok bence eğer bir insanda bunları yapabilecek azim ve kararlılık varsa başarılı olabilir.Dünyada erkek bilim adamının fazla olmasının teksebebi geçmişte kadınlara olan tutum.Mary Leakey denen hanımefendiyede bilime yaptığın katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

 8. çok iyi bir bilim adamıymış şaka (:
  orada olanların tüm ayak izlerini mi şaka bu ya kaybolur bukadar süre içinde nasıl başarmış ?
  dünyada böyle bir saçmalık yoktur :)bide ben bu kadının hiç kitapını görmedim gören varmı? aslında adımın anlamı gezgin kendimde ama hiç duymadım ve görmedim bu asıl birşey merak ediyorum kadınların bide akılsız olduğunu söylerdiniz alın bakalım erkekler :D kadın böyle işlerle uğraştıgına inanamıyorumm*.

 9. zeki kadınmış :D ne diyelim keşke ölmeseydi bizimle beraber bu yıllara kadar gelip başka buluşlara imza atmasını gerçekten isterdim … Allah mekanını cennet etsin …

 10. yazdıklarınıza bakıyorum da bir Mary Leakey üzerinden ne kadar çok milliyetçilik yapmışsınız. Daha hanımefendinin neyle uğraştığına dair bile detaylı bir bilginiz yok, biriniz kalkmış yok Türk koysaydı, yok Müslüman olsaydı, yok şu adamımız vardı yok bu adamımız vardı diye yazılar dökmüşsünüz. burada varsa bir bilginiz, fosiller üzerinde, ya da evrime katkıda bulunan bu ayak izi buluşlarından bahsedin onunla ilgili tartışmalar yapın. Bilimle uğraşan insanların kesinlikle milliyetçiliği olamaz, yapan kimse referans ona gider, o kadar milliyetçi olan şahsiyetteki arkadaşlar, yarın bir gün her hangi bir hastalığınız olduğunda lütfen hastaneye gitmeyi reddedin, çünkü hastane içerisinde bir tane Türk buluşu bir şey yok. Şimdi kalkıp İbn-i Sina Hazretlerinden bahsedecek olanlar çıkabilir ama o dönemden bu döneme kadar neler değişti neler. Her şeyin Milliyetçiliğini yapan şahsiyetler yada her şeyi Tanrılarına kul olmaya bağlayan arkadaşlar dikkatli konuşun bence çünkü etrafımızda pekte Milliyetçilik yapabilecek söz hakkımız yok.

  • şu konu altında yazan bütün yorumları tektek okudum en doğrusunu sen yazmışsın. Özelliklede son cümlen bütün olayı özetliyor. ne kadar acınası bi halde olduğumuzun açık bir görüntüsü aslında aşağıdaki yorumlar…

 11. Mehmet Akif, Cahit Arif, Ulusal Kurtuluş Günümüz(biz Kemalistler iyi biliriz, üzerimize biber gazını kovayla dökseler kutlarız.) 23 Nisan(öğreniniz bilen biliyor), Mimar Sinan(Ulusal gururumuz vb… doodle olarak yer almıştır. lütfen biraz araştırınız…
  ezberden konuşmak cehaletin körüğüdür…

   • Bazılar sadece googlecomtr de göründü evet, ancak Mimamr Sinan Nasreddin Hoca gibi uluslararası öneme sahip değerlerimizi de tüm dünya da yayınladılar. burada farkına varmamız gereken dünya üzerinde 200 üzerinde ülke olduğu ve doodle uygulamasının ulusal değerlere değil evrensel değerlere hitap eden kişileri ulusal alanda ön plana çıkarmasıdır. benimde umudum ibn-i sina’nın biruni’nin gazali’nin burada görünmesidir. ancak bu bizim onların değerlerini öğrenmememiz gerektiğini göstermez.
    nezaketiniz için teşekkür ederim

 12. Bakıyorum da nedense her yerde her konunun altında gereksiz bir tartışma dönüyor. Neden sadece okuyup bunu bir genel kültür olarak almıyorsunuz da bu tarz tartışmalara giriyorsunuz. Kadın gayet güzel şeyler keşfetmiş bilinen tarihi değiştiren şeyler… Takdir etmek gerekirken bu neyin tartışması.

 13. Arkadaşlar şöyle bir yazılanlara bakıyorum da beni yorum yapmaya teşvik ettiniz Mary Leakey insanlığa faydalı olmuş bilim kadınıdır. Google bunu yazmasa siz tanıyacak mıydınız bu kadar şovenist olmayın milliyetçiliğin her türlüsü sizi lale devrine götürür .

 14. İnsanın milleti, milliyeti yoktur. İnsanları kategorizeleştirmeye çalışmak henüz olgunlaşmamış kişilik ürünüdür. Olgunlaşmayan beyinler, karakterler ve kişilikler günümüz modern vahşileridir. Büyük bir şey yaptıysanız büyük bir şey yapmışsınız demektir. Büyüklük ise; bir topluluğu yüceltirken diğerlerini itip kakarak, savaşlarda daha çok insanı yok ederek, canlıları birbirleriyle ötekileştirerek sahip olunan bir özellik değil, aksine herhangi bir toplum ve baskı gözetmeksizin mutlak gerçekliğe ulaşabilmektir. Bu gerçekliğe ulaşmamızı sağlayan her birey büyük, bu büyük insanlara destek veren her topluluk ise yücedir. Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler Mary Leakey, Teşekkürler Google! Saygılarımla.

 15. Birçok arkadaşımız saçmalamışa benziyor. Biz müslümanların Peygamberi varken, alimleri varken, kahramanları varken neden elin gavurunu öveyim. Bizler islam alemi için ne kadar faydamız oldu ki gavurlardan kendimize örnek alalım. Önce kendinize bakın sonra karşınızdaki ile konuşun lütfen. Kendi tarihini, dinini, kültürünü bilmeyen insan bu dünyada varlığını gösteremediğinin yanında zavallıdır. Önce neden bu dünyaya geldini bir an olsun bir düşünsün sonra gereğini yapsın. Rabbine kul olamadıktan sonra vay onların haline…

 16. mary leakey harika işlerle UĞRAŞMIŞ Bİ DE ŞU KONU VAR YA İŞTE GOOGLE SİZİN OLSAYDI SİZ YARATSAYDINIZ TÜRKLERİ KOYARDINIZ YABANCILAR TÜRKLERİDE KOYUYO HİÇ KOYMASALAR NEYSEDE BENCE HEM TÜRKLERİ KOYMALARI HEM DE YABANCILARA YER VERMELERİ GÜZEL BİŞEY ÇÜNKÜ BU ARAMA MOTORUNU HERKES KULLANIYO YANİ HER ÜLKEDEN ÖNEMLİ KİŞİLERİ KOYMAK ZORUNDA

 17. bence bu milliyetcilik konusunda yanlış düşünüyorsunuz, google bir amerikan markası ama bu gün bir ingiliz bilim insanınn yayınladığı gibi bir japon veya alman bilim insanı düşünürü eya sanatçısını da yayınlayabılır , ayrıca dikkat ederseniz istanbulun fethini, barış mançoyu, mustafa kemal’i ve mevlana gibi gerek siyasi gerek düşünür gerek sanatcı insanları da günü geldiğinde paylaştığını görürsünüz

  saygılar…

 18. çok konuşacagınıza sacma sapan dunya tarihi acısından kadın büyük buluşlar yapmış tebrik edecegeniz yere yok biz türk bizene diyorsunuz bu bulunan fosıller tüm insanlık ıçın buyuk bır adım bunu ogrenın sonra yazmaya karar verin düşüncelerinizi …

 19. Bende Cvp verme Gereği Duydum. Çünki Sizler Aşırı Milliyetçi Düşüncelerinizle Boşuna oksijen tüketiyorsunuz Siz Böyle biririnizi Yiyip Neden Türklerden Bahsedilmiyor deyip durun Adamlar Keşif yapmaya Devam etsin. Sonra da Neden bizimkilerden Bahsedilmiyor deyin. Bana Anlatılmaya Değer Bir tane Türk Söylermisiniz Bir Buluş yapan vs. Senin İmparatorlarından Mı bahsetsin İstiyorsun. Şarkıcılarından Mı Yoksa. Neyse Fazla Laf kalabalığı Yapmayın Takdir etmeniz Gereken Şeyleri Bilmiyorsunuz.

 20. Senin Anlatılmaya Değer kaç insanın var ki Onlardan bahsetsinler. Ayrıca Siz kurun Böyle birşey kendi Atalarınızdan Sizler bahsedin Adamlar Her insanı ilgilendiren türden keşifler Yaparak tanınmışlar. Senin Şarkıcılarını Mı koysunlar. Kimse Türklerden Yada Başka birilerinden bahsetmek zorunda değil. Bana Anlatılmaya değer Bir tane türk arkeolog Söylermisiniz.

  • fealess ne kadar haksız ise sende o kadar yanlışsın. İnsanları salt müslüman ya da Türk olmadıkları için dışlamak senin yaptığın gibi Türk Milletini yani kendini aşağılamaktan farklı sayılmaz. Daha fazla kitap okumalısın en azından Gelibolu’yu okursan üzerindeki bu aşağılık kompleksinden kurtulabilirsin diye düşünüyorum

   • Fealess ne haksızsa sen de bi o kadar saçmalamışsın objektif. Hatta ağır saçmalamışsın, Cem isimli arkadaşın söyledikleri ile senin dediklerinin uzaktan yakından alakası yok.

 21. Tamam kabul ediyorum.Bu kadın güzel bişey yapmış ama biz de Türküz.Gitsinler yabancılar kendi şeyini yayınlasınlar dicemde google zaten yabancılar tarafından yapıldı onun için bişey diyemiyoruz.Buda bize haksızlık.

 22. bence de berna haklı niye hiçbir türk beyinin fotoğrafını koyup onlarıda anmıyolar bence çok ayıp sonuçta onlar mary leakey gibi araştırmacı değilleridi ama yine de ülkemizi kurtarmayı gerekirse de canı uğruna feda edip de almişlar:(

  • Berna Hanım, Google’dan bakıp “Türkiye için yapılmış olanlar”a bakabilirsiniz? Fatih Sultan Mehmet yok, ama başka Türk büyüklerini bulabilirsiniz.
   Herşeye önyargı ile bakmamalı diye düşündüğüm için cevap verme gereği duydum. Saygılar…

  • Eyvallah berna Bunca Yorum İçinde En Doğrusu Senin olmuş Ne Söylediğini Bilen Birisin. Bu Sık Rastlanan Birşey Değil.

   Neyse Bir Şikayeti Olan Varsa Bizzat konuşmaya Girsin benimle

   Yarın bu Sayfaya grdiğimde Küfür Görmek istemiyorum Adıma Yazılmış.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.