Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2021

Mars’a gönderilecek 80 bin kişilik topluluk

ABD’nin özel uzay-havacılık şirketi olan SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Mars’a insan gönderme planlarının detaylarını açıkladı. Musk, gönüllülerle Kızıl Gezegen’de 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istediğini belirtti.

NASA’yla gerçekleştirdiği ortak projelerle bilinen SpaceX’in başkanı Musk, Dünya’dan Mars’ainsan taşıyacak uzay araçları ve roketler geliştirerek, Kızıl Gezegen’de büyük bir koloni kurmak istediğini açıkladı. Planları çizilen projeye göre, ilk olarak 10 kişilik bir ekibin gönderileceğiMars’a yapılacak yolculuklar için sıvı oksijen ve metan kullanan roketler kullanılacak.

Londra’da geçtiğimiz hafta düzenlenen Kraliyet Havacılık Topluluğu konferansında konuşan Musk, “Mars’ta kendi kendisine yeten bir medeniyet başlatabiliriz. Bu medeniyet zamanla çok büyük bir boyuta ulaşabilir” dedi. Musk, Mars planı kapsamında ilk aşamada Dünya ile Mars arasında mekik dokuyacak uzay araçları kullanılmasını düşünmüyor.

Space.com’a açıklama yapan Musk, “Eğer gidip gelecek uzay aracı kullanacaksak, çok fazlasına ihtiyacımız olur… Dünya ve Mars’ın yörüngesi aynı düzlemde olmadığı için çok güçlü bir itici güce ihtiyaç duyarız” dedi.

“DRAGON KULLANILMAYACAK”

Musk, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşıması için geliştirilen ve şu an kargo görevlerinde kullanılan Dragon uzay aracının, Kızıl Gezegen’e yapılacak yolculuklar için kullanılmayacağını söyledi.

Musk, insan taşıması için kullanılacak aracın Mars Koloni Taşıyıcısı veya Büyük Kargo Taşıyıcısı (MCT) olarak adlandırılan dev bir yeniden kullanılabilir roket olabileceği sinyalini verdi. Roket içindeki oksijen yoğunluğunun yüzde 30-40 olmasını planlayan Musk, roketteki sıvı suyun ise Mars’ın öncüleriyle Güneş arasındaki bariyeri oluşturmasını düşünüyor.

BİLET 500 BİN DOLAR

Musk, Kızıl Gezegen’de yaşamak isteyenler için belirlenen 500 bin dolarlık bilet fiyatının çok fazla olmadığını belirtti: “Bilet fiyatı, gelişmiş ülkelerdeki birçok insana, özellikle 40’lı yaşlarında olanlara böyle bir yolculuk yapma imkanı vermeli” ifadesini kullandı.

Musk, proje hayata geçmeye hazır olduğu zaman Dünya nüfusunun 8 milyar olacağını, Mars’ta ise yaklaşık 100 bin kişinin yaşayabileceğini öngördü. Proje için özel sektörün devletten yardım alması gerektiğini de ifade eden Musk, projenin 36 milyar dolarlık bir fatura çıkaracağını düşünüyor. Bu rakam, ABD’nin GSYİH’nın yüzde 0.25’ine denk geliyor.

Musk, ’80 bin koloni insanı, bilet için 500 bin dolar öderse, Mars projesi için 40 milyar elde edeceklerini’ ifade etti. Bu paramın bir kısmı, koloninin kurulması için harcanacak. Zamanla Mars’a düzenli yolculuklar başlayınca yolculuk maliyeti de azalacak.

DEV MARS ROKETİ

Mars planında insanları taşımak için en gereken roket, bugün Dragon uzay aracını ateşlemek için kullanılan SpaceX üretimi Falcon 9’un çok daha gelişmişi olacak.

Henüz taşıma yükü planlandığı kadar yüsek olan bir roket üretmeye hazır olmadıklarını belirten Musk, bu konudaki planların gelecek yıl açıklanacağını ifade etti.

Geliştirilemesi düşünülen roket ise iniş takımları bulunan Grasshoper. Prototipi iki kısa test uçuşu yapan roket, 21 Eylül’deki ilk denemede 6 metre yükseldi. 1 Kasım’da yapılan ikinci testte ise roket 5.4 metre yükseldi. Denemelerde elde edilmek istenen irtifa ise 30 metre.

Musk, gelecek aylarda daha iyi sonuçlar elde edeceklerini ifade ederken, 1-2 yıl içinde Dünya’nın yörüngesinde görev gerçekleştirerek geri dönen Grasshoper’lar geliştirmeyi istediklerini söyledi. istedikleri yeni Falcon 9 roketinin 5-6 yıl içinde hazır olmasını planladıklarını”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz