Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Marmara iklim özellikleri

Marmara ikliminin özellikleri kısa, Marmara iklimi nedir, Marmara iklim özellikleri

Marmara bölgesinin iklim özellikleri nasıldır sorunun cevabına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Bu bölgenin iklimsel çeşitliliği çok fazladır. Ülkemizde etkili olan bütün iklimlerin geçiş bölgesi Marmara’dır. Bu sebeple Akdeniz, Karadeniz ve Karasal İklimin bazı özelliklerini taşır. Fakat bu üç iklim de bazı değişikliklikler taşır. Marmara’nın güney kısımında gözlenen Akdeniz İklimi, yaz mevsiminde kuraklığın daha az ve daha hafif olması, kış mevsiminin de daha soğuk geçmesi açısından farklılık gösterir.

Bölgede Karadeniz kesiminde Karadeniz ikliminin etkileri gözlenir. Ancak Trakya’da iç bölgede yağışlar daha azdır ve iklim karasaldır. Bölgede her yerde en çok yağışın görüldüğü zaman kış mevsimi ve en kurak dönem de yazdır. Etrafı orta yüksekliklerde dağlarla kuşatılmış olan Ergene Bölümü Marmara’nın en az yağış görülen ve en fazla kurak olan kesimidir.

İklim nitelikleri bölgenin bitki örtüsü üzerinde de etkilere sahiptir. İklimin fazla çeşitli olması bitki örtüsünü ve tarımda ürün çeşidi sayısını arttırmıştır. Güney kesimde maki, Trakya bölgesinde bozkır, Karadeniz kıyılarında ise ormanlar yer alır. Bölge ülkemizin orman açısından iyi konumda bulunan yerlerindendir. İklimin çeşitliliği nedeniyle buğday, arpa, pamuk, fındık, zeytin gibi çok farklı koşullarda yetiştirilen ürünler aynı alanda yetişebilir.

Marmara iklim özellikleri hakkında yorumlarını hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz