Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Marmara Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Marmara Bölgesi’nin özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin kuzey batısında bulunmaktadır. Karadeniz’e kıyıları vardır. Bölgede aynı isimde bir iç deniz bulunmaktadır. Marmara Denizi üzerinde iki boğaz hattı bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nde Karadeniz İklimi, Akdeniz İklimi ve Karasal İklim görülmektedir. Karadeniz İklimi kuzey hattında, Akdeniz İklimi güney hattında, Karasal İklim kuzeybatıda Karadeniz kıyılarında etkindir. Üç iklimin görüldüğü bölgede dört mevsim yaşanmaktadır.

Marmara Bölgesi, ülkenin Asya topraklarını Afrika topraklarına bağlamaktadır. Kıtalar arası geçişin yaşandığı bölgede kuzeyde nüfus yoğunluğu güneye göre daha fazladır. Bölgede İstanbul, Bursa, Edirne önemli şehirlerden birkaçıdır.

Marmara Bölgesi’nde tarım, ticaret, hayvancılık ve sanayi oldukça gelişmiştir. Bölge dışarıdan göç alan bir özelliğe sahiptir. Yükseltisi en az olan bölgedir. Marmara Bölgesi’nde ulaşım, sanayi, eğitim, sağlık gibi alanlarda üst düzey hizmetler verilmektedir.

Marmara Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık hala yapılmaktadır. Kuşçuluk, balıkçılık, arıcılık, ipek böcekçiliği, atçılık, sığırcılık, mandacılık, koyunculuk önemli hayvancılık faaliyetlerindendir. Bölgede ayçiçek tarlaları önemli yere sahiptir. Ayrıca neredeyse her çeşit sebze ve meyve yetiştirmek mümkündür.

Bölgenin tatlı su kaynakları ülke çapında meşhurdur. İçme suyu olarak her yere dağıtılan tatlı sular bölgenin yüksek dağlarından elde edilmektedir. Bununla beraber bölgede kış ve yaz turizmi gelişmiştir. Kışın Uludağ, Aladağ gibi mekanlar turist akınına uğramaktadır.

Bölgenin tarihi ve kültürel dokusu yaz aylarında inanç, sağlık, kültür turizminin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle turizm de önemli bir gelir kaynağıdır.

Marmara Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz