Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Marmara Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi

Aşağıda Marmara Bölgesindeki akarsular nelerdir isimleri ve kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç. tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Ülkemizin doğal su kaynakları oldukça fazladır. Ülkemizde akarsular ve göller önemli kara sularını oluşturmaktadır. Ülkemizde görülen iklimler ve mevsim geçişleri su kaynaklarının oluşmasını sağlar.

Ülkemizde yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Bunlar; Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi şeklindedir. Marmara Bölgesi’nde de önemli su kaynakları bulunmaktadır. Bunlar akarsu ve göl olarak şekillenmektedir.

Marmara Bölgesi’nde Karasal İklim, Akdeniz İklimi ve Karadeniz İklimi görülmektedir. Yükseltinin en az olduğu bölge, Marmara Bölgesi’dir. Ülkemizde yükselti batıdan doğuya doğru gidildikçe artmaktadır. Bu da göl ve akarsuların özelliklerine etki etmektedir.

Marmara Bölgesi’ndeki akarsuların isimleri şu şekildedir:

Susurluk (Marmara Denizi’ne dökülür.)
Gönen (Marmara Denizi’ne dökülür.)
Kocabaş (Marmara Denizi’ne dökülür.)
Sakarya Irmağı (Karadeniz’e dökülür.)
Kara Men*deres Çayı (Ege Denizi’ne dökülür.)
Meriç Irmağı (Ege Denizi’ne dökülür.)

Akarsular toprak özelliklerine ve yeryüzü şekillerine göre farklı özellikler kazanmaktadır. Akarsular denizlere doğru akan nehirlerdir. Bu nedenle Marmara Bölgesi’nde doğan ya da bölgeden geçen önemli akarsular bulunmaktadır. Akarsular önemli ve verimli ovaların oluşmasını da sağlar. Bu nedenle akarsular çevresindeki ovaları beslemektedir. Akarsular önemli su kaynaklarıdır.

Marmara Bölgesindeki Akarsular Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Téşekkür ederiz öğretmenimiz ödev olarak vermışi ama türkiyedeki bütün akarsuları platoları dağları ve ovaları ararmışım lütfen doğru olsun

  2. mine dedi ki:

    çok işime yaradı kim yazdıysa emeğine sağlık beğendim.

  3. deniz dedi ki:

    Marmara Bölgesindeki akarsular benim etkinlik ödevimdi. İsimlerini buradan öğrenerek detaylı bir şekilde araştırma yaptım öğretmenim hazırladığım ödeve 100 verdi :)

Yorum Yaz