Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Marie Curie Buluşları Nelerdir?

Aşağıda Marie Curie buluşları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Madam Marie Curie, Polonya asıllı bir bilim insanıdır. 7 Kasım 1867 yılında doğmuştur. Madam Marie Curie, kimya ve fizik alanında çalışmalar yapan bir insanı olarak tarihe geçmiştir. Radyoaktif maddeler üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Radyoaktif maddeler üzerine yaptığı çalışmalarda birçok elementin bilgilerini ortaya koymuştur. Uranyum üzerine çalışmalar ve araştırmalar da yapmıştır. Uranyum çalışmalarında radyoaktiviteyi bulmuştur. Toryum isimli elementin radyoaktifliğini keşfetmiştir. Ayrıca Radyum elementinin keşfedilmesinde etkili olmuştur.

Radyoloji bölümünün de kurucusu olarak bilinmektedir. Ayrıca 1903 yılında Fizik Nobel Ödülü, 1911 yılında da Kimya Nobel Ödülü kazanmıştır. Ödüller kazanan ilk bilim kadını olarak tarihe geçmiştir. Çalışmalarında radyoaktif maddelere maruz kaldığı ve sağlığının bozulduğu da bilinmektedir.

Ailesi yokluk çekmiş, büyük acılar çekmiş biri insandır. Babası Matematik öğretmenliği yapmıştır. Kız kardeşleri erken yaşlarda hayatını kaybetmiştir. Annesi de veremden hayatını kaybetmiştir. Çalışmak zorunda kalarak para biriktirmiştir. Çok zor şartlar altında hayatına devam etmiştir.

Fizik alanında yaptığı çalışmalar sonucunda maruz kaldığı radyoaktif maddeler kullandığı eşyalar üzerinden hala çıkmamıştır. Yaklaşık bin beş yüz sene sonra eşyaların zararsız hale gelebileceği düşünülmektedir. Kazandığı ödüller birçok buluşun ötesinde radyoaktive alanında olduğu için oldukça önemlidir. Bu alanın zor bir alan olması ve çalışılmasının güç olması önemli bilimsel çalışmalarının yapılmasını da zorlaştırmaktadır.

Marie Curie Buluşları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Toni dedi ki:

  Teşekkür ederim

 2. Barış dedi ki:

  Marie curi buluşu nedir

 3. Yeşim dedi ki:

  Teşekkürler, ben açıkçası beğendim, marie curie neyi buldu öğrendim, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 4. Mine dedi ki:

  Çok iyi sosyal bilgiler ödevim için çok işime yaradı sağ olun

 5. ali dedi ki:

  Marie curie çok önemli bir bilim insanıymış sayenizde öğrendim. Kadına helal olsun neleri icat etmiş ilk kez neleri o keşfetmiş hayrete düşürdü beni. Pek çok elementi o bulmuş.

Yorum Yaz