Maraş’ta Halkın İşgalcilere Karşı Direnişinin Simgesi Olan Kahraman Kimdir?

Bu yazımızda Maraş’ta halkın işgalcilere karşı direnişinin simgesi olan kahraman kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kurtuluş Savaşı’nda en önemli cephelerden biri de Güney cephesi olmuştur. Doğu bölgesi hattının kilit noktalarından birini oluşturan cephede Fransızlara karşı savaşılmıştır. Ermenilerin devlet kurmak istemeleri ve Kuvayı Milliye’nin doğrudan halk gücüyle oluşarak buna karşı çıkması savaşın seyrini manevi olarak da değiştirmiştir.

Maraş’ta birçok kahraman ortaya çıkarak vatan müdafaası yapmıştır. Urda, Antep gibi şehirlerde de birçok kahraman vatan, millet ve din uğruna canını vermiştir. Maraş’ta direnişin sembolü haline gelen kişi Sütçü İmam’dır. Halkın teşkilatlanmasnı sağlayarak önemli bir direniş hattı oluşturmuştur. Böylece Maraş’a Kahraman unvanının kazandırılmasında etkili olmuştur.

1 yorum

  1. Maraş’ta halkın işgalcilere karşı direnişinin simgesi olan kahraman Sütçü İmam’dır. Sütçü İmam; Milli mücadelede en etkin rol oynayan büyük yardımlar yapan Anadolu’nun mangal yürekli evladıdır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.