Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Manzum Hikaye Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Manzum Hikaye Nedir

Bu sayfamızda manzum hikâye nedir sorusunun cevabını vererek manzum hikayelerin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Manzum hikaye hikayelerin nazım yolu ile anlatılmasından doğmuş olan bir türdür. Şiir şeklinde yazılmış olan bu öyküler düz yazı şeklindeki hikayelerden ayrılmaktadır. Manzum hikayelerin en temel özelliklerinden bir tanesi de bu hikayelerin öğretici bir nitelik taşımasıdır.

Manzum hikayelerde de diğer öykülerde olduğu gibi yer, zaman, kahramanlar ve olay yer almaktadır. Bu hikayelerde ya bir olay anlatılmış ya da ders verme amacı güdülmüştür. Türün ilk örnekleri Recaizade Mahmut Ekrem ve Muallim Naci tarafından verilmiştir. Yaygınlaştığı dönem Servet-i Fünun edebiyatıdır. En önemli temsilcileri ise Mehmet Akif ve Tevfik Fikret’tir. Bu isimler dışında edebiyatımızda Beş Hececiler de manzum hikayeler kaleme almışlardır.

Bu hikayelerde her türlü konu işlenebileceği gibi genellikle insanlara ibret ve ders verici konular seçilmektedir. Çevre tasviri ile başlayan hikayelerde bu tasvirin ardından olay anlatılmakta ve en son bir ders verilerek hikaye sonuca bağlanmaktadır.

Manzum Hikayelerin Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781