Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2022

Mantarların Genel Özellikleri Nelerdir

Mantarların Genel Özellikleri Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Türkiye mantar florası bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar 2 bin 500 civarında mantar çeşidinin ülkemizde yetiştiğini tespit etmiştir. Bunlar arasında Anadolu’da asırlardır var olan ve sıkça tüketilen meşhur mantar çeşitleri de var. Mantar tüketimi hususunda en büyük tehlike zehirsiz ve zehirli mantar ayrımıdır.

Mantarların yetişmesi için genellikle yağmurların artması ve sonrasında toprak nemliliğinin artması gerekmektedir. Böyle havalarda insanlar mantar toplamak için dışarı çıkarlar. Fakat insanların bilimsel inceleme yapmaksızın şekillerine ve renklerine bakarak mantarların zehirli olup olmadığını anlaması mümkün değildir. Pek çok ilkel yöntem mantarların seçilmesi sırasında insanlarımız tarafından uygulanmaktadır fakat bunların bilimle bağdaşır hiçbir  yanı yoktur. İşte mantar hakkında doğru bilinen yanlışlar maddeler halinde şu şekildedir:

– Canlı ve parlak renklere sahip mantarların zehirli olduğu söylenir fakat bu yanlıştır. En ölümcül zehri içeren mantarlar genellikle beyaz olur.

– Zehirli mantarlar böceklenmez olarak bilinir fakat onlar da böceklenebilir. Örnek vermek gerekirse Amanita Phalloides en fazla ölüm vakasına yol açan mantar türü olarak bilinir ve fakat böcek larvaları da içerebilmektedir.

– Tüm mantarlar yaşlandıkça kararmaya başlar. Zehirli mantarların kararmalarının soğana veya gümüşe dokundurulmalarıyla ilgisi yoktur. Yani bu şekilde test edilemezler.

– Pek çok zehirli mantarın lezzeti çok iyidir. Yani zehirli mantarın tadı kötü olur diye bir şey söz konusu değildir. Kimi zehirler kimyasal yapısı gereği sıcaklıktan da etkilenmediği için ne kadar pişirilirse pişirilsin zehir geçmeyecektir.

Bu maddeleri gözeterek mantar toplarken zehirli olanlardan uzak durma şansınızı arttırabilirsiniz fakat ne olursa olsun mantarları marketten almak doğadan toplamaktan çok daha güvenlidir. Toplanarak yenen mantarlarda her zaman zehirlenme riski bulunur.

Mantar

Mantarların Genel Özellikleri Kısa Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz