Manda ve Himaye Nedir

Manda ve himaye ne demek, manda ve himaye nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kendi kendini yönetemeyecek durumda olan ve başka devletlerin gücüne ihtiyacı olan devletlerin diğer devletlere verdikleri yönetme yetkisine manda denmektedir. Manda, I. Dünya Savaşı’ndan sonra devletler arasında yayıılmaya başlayan bir olgudur. Bir ülkenin yönetimi ya da idari işlerinin başka devletlerin eline verilmesine ve o devletlerin iç işlerine karışma yetkilerine sahip olmalarına manda adı verilir.

Himaye ise ekonomik, siyasi ve sosyal açılardan gücü yerinde olan devletlerin bu konularda güçsüz olan devletleri kanatları altına alıp o güçsüz devletlerin diğer devletler tarafından sömürge haline getirilmemesi için korumaları durumudur.

Manda ve himaye kavramları I. Dünya savaşından sonra ortaya çıkan iki kavramdır. Özellikle I. Dünya Savaşından sonra güçlü devletler, güçsüz devletler üzerinde emellerini gerçekleştirebilmek için güçsüz devletleri koruma altına almışlardır ve çıkarları doğrultusunda hareket etmişlerdir. Çetin geçen savaşların ardından ise güçsüz olan devletler açısından manda ve himaye kavramları tehlikeli olmuştur.

Manda ve Himaye Ne Demek Kısaca, Manda ve Himaye Ne Demektir Kısaca Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.