Maltepe Üniversitesi Güzellik Yarışması Neden İptal Edildi

Maltepe Üniversitesi Güzellik Yarışması İptal Edildi 27 Nisan 2012

maltepe üniversitesi güzellik yarışmasıMaltepe Üniversitesi Güzellik Yarışması niçin iptal edildi , Maltepe Üniversitesi Güzellik Yarışmasının iptal edilmesinin sebepleri

Maltepe Üniversitesi’nde ‘Güzel bir kariyer için ilk adım’ sloganıyla düzenlenen ve çağdaş Türk kadınınıyaratmayı amaçlayan güzellik yarışması tepkiler sonrası iptal edildi.

“Niye” diye sorunca, Miss Maltepe 2012 ile üniversitenin “Çağdaş Türk Kadını”nı aradığını ciddi ciddi söylüyorlar. “Güzel bir kariyer için ilk adım” sloganıyla düzenlenen yarışmanın amacı “Türk insanını, özellikle çağdaş Türk kadınınıtemsil ederek, emsallerine misal oluşturacak kanaat önderi olabilecek nitelikli kızların belirlenmesi” imiş! Yarışmanın ana katılımcı kitlesi üniversitenin öğrencileri fakat dışarıdan da yarışmaya katılınabiliyor.

Yaş aralığı ise 16-26. Finale kalan yarışmacılar zorunlu üç günlük kampa katılarak profesyonel eğitmenlerden yürüyüş, diksiyon, dans, kareografi dersleri alacak. “Çağdaş Türk kadınını belirleyen” yarışmanın kriterleri arasında ise fiziksel özellikler, yabancı dil, sempati, yürüyüş, zarafet, duruş, genel kültür yer alıyor. Yarışmanın ödülü, iki kişilik bir haftalık tatil bileti. Şaka yapmıyoruz, hepsi gerçek!

Filmini seyredermiş, çok özenirmiş

Yarışma ile ilgili Taraf’a konuşan Maltepe Üniversitesi Halkla İlişkiler’den Özgü Kurt yarışmanın kendi fikri olduğunu söyleyerek “Yabancı filmlerde görürüz balolar yapılır, balonun kraliçesi seçilir. Eskiden beri herkesin özendiği bir şeydir bu, genelde de pek fırsat verilmez. Bizim okulumuzun da çok güzel, çok kültürlükızları var. Öğrencilerin de hoşuna gitti. Öğrenciler biraz çekiniyor. Bir anda domates güzeli mi karpuz güzeli mi seçiyoruz diye bir düşünce doğuyor akıllarında. Ama biz ciddi anlamda bir güzellik yarışması yapıyoruz” dedi. Vallahi, böyle dedi…

Çağdaş Türk kadınını belirliyoruz

Kurt, yarışmanın amacını da şu sözlerle anlattı: “Bizim kızlarımızda, öğrencilerimizde gördüğümüz, farklı giyinmeyi çok seviyorlar, dekolte giyinmeyi çok seviyorlar ama iş kendini tanıtmaya, ifade etmeye geldiğinde orada biraz pısırık davranıyorlar. Çağdaş Türk kadını kendine güvenen bir kadın olmalı. O podyumda yürümek çok kolay değil. Amacınız manken olmaksa bu çok kolayama bir üniversite öğrencisi için o podyumda yürümek biraz zor.”

Kurt jüri konusunda da pek iddialı:

“Mazhar Alanson ve Seray Sever’in jüride olmasını bekliyoruz. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi’nden hocalarımız var. Meslek Yüksek Okulu’ndan hocamız, tiyatro oyuncusu Emin Şaylan var. Mayolu geçişimiz olacak. Her öğrenci için ayrı tasarlanan abiye kostümlerimiz olacak.”

Kralların elinde her kadın kraliçedir

Dünyada bazı üniversiteler tarafından düzenlenen güzellik yarışmaları feministlerin tepkilerine neden oluyor. 2009 yılında Londra’da üniversite öğrencileri için düzenlenen güzellik yarışması, feministlerin protestolarıyla karşılanmıştı. Londra sınırları içerisindeki üniversitelerden yüzlerce öğrencininbaşvurduğu yarışmada üniversiteliler podyumda ter dökerken kendilerini yarışmanın yapıldığı binaya zincirleyen feminist öğrenciler, taşıdıkları “Biz obje değiliz” ve “Kralların elinde her kadın kraliçedir” yazılı dövizlerle tepkilerini ortaya koymuşlardı.

Hem güzelim hem kültürlüyüm

Yarışmaya katılacak olan Endüstri Mühendisliği birinci sınıf örencisi Elif Avcı ise kendine güvendiğini belirterek “Projeyi duyunca okulumuz için de iyi bir yarışma olduğunu düşündüğüm için katılmaya karar verdim. Herkes gibi kendime güveniyorum, önemli olan kazanmak değil okulumu bir de bu şekilde temsil etmek, heyecanlıyım. Bu yarışmada sadece güzel seçmeyeceğiz aynı zamandakültürlü insan da seçeceğiz. Bu bakımdan kendime güveniyorum.

ÜNİVERSİTE YARIŞMAYI İPTAL ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Maltepe Üniversitesi basında yer alan haberlerin ardından 27 Mayıs Cuma 14:30’da yaptığı açıklamada yarışmayı iptal ettiğini duyurdu.

Haber7 -27 Nisan 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.