Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Malazgirt Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır?

Bu yazımızda Malazgirt Savaşı kimler arasında yapılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Orta Asya’dan Moğol istilaları sonucunda göç etmek zorunda kalan Türkler, İran üzerinden Anadolu topraklarına doğru harekete geçmişlerdir.

Büyük Selçuklu Devleti hükümdarlarından Alparslan komutasındaki Türk ordusu 50 bin kişilik birlikleriyle, 1071 yılında Malazgirt’te Bizans İmparatorluğu’nun Diyojen komutasından 250 bin kişilik ordusuyla karşılaşmıştır. Türkler, Bizans’ı yenerek zafere ulaşmıştır.

1071 yılında gerçekleşen bu savaşın Türkler lehine zaferle sonuçlanmasının ardından Anadolu2nun kapısı Türklere açılmıştır. Anadolu topraklarından birinci beylikler dönemi başlamıştır. Anadolu Türkleşemeye başlamıştır.

Yaklaşık 100 sene sonra 1176 yılında Miryokefalon Savaşı ile Anadolu’nun adeta tapusu alınmış ve Anadolu Türk yurdu haline gelmiştir. Yüzlerce yıldır Anadolu’da Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Türk devletleri olarak hüküm sürmüş ve sürmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fatih Turan dedi ki:

  50 bin kişi ile 250 Bizans ordusunu yendik dogrumu

 2. Anonim dedi ki:

  çok kötübir dersti

 3. Simge karbeyaz dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, Malazgirt savaşı kimler arasında yapıldı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen katılıyorum

  2. Çalışkan dedi ki:

   Aynen katılıyorum

Yorum Yaz