Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Malabadi Köprüsü Hakkında Bilgi Kısa

Aşağıda Malabadi Köprüsü hakkında bilgi kısa kısaca olarak ele alacağız.

Malabadi Köprüsü, Anadolu’da bulunan en eski eserlerden biridir. 1147 yılında yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde Diyarbakır sınırları içinde bulunmaktadır. Malabadi Köprüsü, Batman Çayı üzerinde bulunmaktadır. Gerek mimarisi ve gerekse inşa malzemeleri bakımından oldukça önemlidir.

Malabadi Köprüsü, farklı uzunlukta kırık çizgiler şeklinde üç farklı bölümden meydana gelmektedir. Köprü, 150 metre uzunluğundadır. Köprü 7 metre genişliğindedir. Malabadi Köprüsü, sivri kemeri, yazıları ve kabartmalarıyla önemli değerler taşımaktadır. Tarihteki yeri ve önemi günümüzde de bilinmektedir.

Malabadi Köprüsü, ülkemizin en değerli tarihi eserlerinden biri olarak bilinmektedir. Anadolu coğrafyasında nice köprüler, yollar, kervansaraylar, hanlar ve hamamlar bulunmaktadır. Bölgede en çok bilinen tarihi eserlerden biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Buse kaya dedi ki:

    Güzel olmuş tebrikler teşekkürler

  2. tolunay dedi ki:

    Malabadi köprüsü bir çok hikaye ve türküye bile konu olmuş çok önemli bir tarihi eserdir. Aslında o kadar güzel ve eski olduğu belli ki insan üzerinden geçerken geçmişe dalıyor ne güzel böyle eserlerin günümüze ulaşması.

Yorum Yaz