Makinist Nasıl Olunur Olmak İçin Hangi Lise Okunmalı?

Aşağıda makinist nasıl olunur olmak için hangi lise okunmalı kısaca olarak ele alacağız.

Meslek seçimi en önemli tercihlerden biridir. Meslek insan hayatını doğrudan etkilediği için uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmektedir. Nitekim öyledir ve otuz sene sonra karşılığını vermektedir. Makinistlik de en önemli mesleklerden biridir. Günümüzde en revaçta mesleklerden biridir. çünkü demir yolu ulaşımı gün geçtikçe gelişmektedir. Bu da yeni istihdam alanları ve istihdam kapasitesi oluşturmaktadır.

Makinist olmak için gerekli şartlar şu şekildedir:

*TCDD meslek lisesi mezunlarının eğitim programlarına katılması gerekir.

*TCDD meslek lisesi mezunları 18 ay eğitim görmektedir.

*Meslek lisesi ve endüstri meslek lisesi mezunları 3 yıl kadar eğitim görmektedir.

*Eğitim programını tamamlayan ehliyet sahibi olurlar.

Ön lisans ya da lisans mezunları da gerekli eğitim programlarından geçerek makinist olabilirler. Makinistler tren kullanan kişilerdir. Tramvay, metro, hızlı tren, yüksek hızlı tren kullanan kişiler makinistlerdir. Makinistler, yüksek maaş alarak hayatlarına devam etmektedir.

Makinist olmak zor bir eğitim gerektirmez. Eğitim programları çok kapsamlı olmasa da teknik bilgiler içermektedir. Eğitim sürüşleri de yapılmaktadır. Eğitim sürüşleri uygulamalar olarak geçmektedir. Uygulamaları başarıyla tamamlayanlar da makinist olmaya hak kazanırlar. Devlet kadrolarında yer almak için KPSS’ye girmek gerekir. KPSS’den yeterli puanı alanlar makinist olarak kadrolu bir şekilde iş sahibi olabilirler.

Makinist Nasıl Olunur Olmak İçin Hangi Lise Okunmalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.