Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Makine-Resim Konstrüksiyon bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümü Tanıtımı:

Makine-resim çizgen, genel makine konstrüksiyon ile ilgili konularda teorik ve pratik bilgilere sahip, bir makine konstrüksiyona göre bir makineyi yapabilecek bilgi ve beceride, işçi ile mühendis arasındaki boşluğu dolduracak teknik elemanların yetiştirilmesi amacıyla eğitim yapar. Makine-resim-konstrüksiyon teknikerleri kamu kesimde, Sümerbank, Karayolları ile Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüklerinde, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu vb. Kurumların fabrikalarında ve belediyelerde görev alabilmektedir.

Programın Amacı: Makine-resim-konstrüksiyon programı, iyi derecede teknik resim çizen; genel makine konstrüksiyonu ile ilgili konularda teorik ve pratik bilgilere sahip; bir makine konstrüksiyonunu hazırlayan, hazırlanmış bir konstrüksiyona göre bir makineyi yapabilecek bilgi ve beceride; işçi ile mühendis arasındaki boşluğu dolduracak teknik elemanların yetiştirilmesi amacı ile eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Makine-resim-konstrüksiyon programında genel matematik, teknik ilimler (statik, dinamik), mukavemet ve makine elemanları, malzeme bilgisi, üretim teknolojisi ve teknik resim gibi temel derslerin yanı sıra konstrüksiyon, makine-resim-konstrüksiyon, üretim teknolojisi, kalite kontrol, proje tekniği gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Makine-resim-konstrüksiyon programında öğrenim görmek isteyenler, öncelikle makineye ve makine tasarımına ilgi duymalı, kendilerini matematik, fizik, resim alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Ayrıca, bu kişiler gözlemleri güçlü, uzay ilişkileri yeteneğine sahip düzgün şekil çizebilen, yaratıcı, araştırıcı ve başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu ve geçimli olmalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Makine-resim-konstrüksiyon programından mezun olanlara “Makine-Resim Konstrüksiyon Teknikeri” ünvanı verilir. Makine-resim-konstrüksiyon teknikerleri kamu ve özel sektör fabrikalarında teknik bürolarında, üretim atölyelerinde veya kalite kontrol ünitelerinde formen atölye şefi, ustabaşı vb. pozisyonlarda görev alırlar. Teknik büroda çalışanlar, endüstri meslek lisesi mezunları ile makine mühendisleri arasındaki köprüyü oluştururlar. Makine-resim-konstrüksiyon teknikeri, çizim tekniklerini iyi bildiği için teknik ressamın, tasarım ve mühendislik konularında bilgi sahibi olduğu için de mühendisin dilinden anlayan bir ara elemandır.

Çalışma Alanları: Makine-resim-konstrüksiyon teknikerleri kamu kesiminde, Sümerbank, Karayolları ile Devlet Demiryolları Genel Müdürlüklerinde, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu vb. kurumların fabrikalarında, belediyelerde görev alabilmektedir.

Makine-Resim Konstrüksiyon Nedir, Makine-Resim Konstrüksiyon Ne İş Yapar, Makine-Resim Konstrüksiyon Maaşları, Makine-Resim Konstrüksiyon İş İmkanları, Makine-Resim Konstrüksiyon İş Çalışma Alanları, Makine-Resim Konstrüksiyon Mesleği Hakkında Bilgiler, Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümünün Geleceği, Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümü Tercih Edilir mi, Makine-Resim Konstrüksiyon Tanıtımı, Makine-Resim Konstrüksiyon Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Makine-Resim Konstrüksiyon Mezunları Ne İş Yaparlar , Makine-Resim Konstrüksiyon Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Makine-Resim Konstrüksiyon İş Bulma Durumu

> Makine-Resim Konstrüksiyon Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  asgari ücret zaten 2020 tl

 2. sema dedi ki:

  bir halta yaramaz bölüm

 3. Aziz dedi ki:

  makine , resim ve konstruksiyon bölmünü 2 yıll okuduktan sonra dgs ye girme şansımız varmı? dgs’yi
  kazandıgımızı varsayarsak makine mühendisimi oluruz ?

  1. ömer dedi ki:

   evet sınava girip makine mühendisliğine geçebilirsiniz

 4. alperen dedi ki:

  bölüm hangi dilde egitim veriyor

 5. ilkay ege dedi ki:

  afyon Kocatepe üniversitesi Bolvadin meslek yüksek okulu makine resim konstrüksiyon mezunuyum. bu mesleği yapmıyorum. acaba diplomamı kiraya verebiliyormuyum?

 6. gamze dedi ki:

  merhabalar ben ek yerleştirme ile tercih yapmayı düşünüyorum bu bölümüde yazabilirmyim? pişman olurmuyum sizce iş imkanının oldukça iyi olduğunu duydum.

 7. emre dedi ki:

  Bu bölumu okuduktan sonra iş olnagı var mı hemen iş bulunabılır mı ?

 8. mustafa dedi ki:

  ben lise öğrencisiyim catia,solidworks ve autocad biliyorum bu bölümü çok istiyorum

 9. BEDİ dedi ki:

  ben şu anda lise öğrenciyim ve bu bölümü okumayı çok istiyorum ..

 10. fatma dedi ki:

  bölümümü çok seviyorum

  1. utku dedi ki:

   Merhaba, ben lise öğrencisiyim ve bu bölümü okumayı cok istiyorum.Makine teknikeri olmak istiyorum.Desteklermisiniz ? Kaç puan yapmalıyım.

  2. hafize dedi ki:

   Cok mu guzel seviyomusn meslegni

 11. recep dedi ki:

  bu bölümden mezun olan birinin maaşı ne kadardır

   1. Adil dedi ki:

    pardon kardesım ne 800 tl si kardesım 800 tl olur mu .. ilk girişte asgari ücret veya üstü maaşla başlarsınız sonra deneyiminize göre bu para artar . şuan piyasada 6 yıllık deneyimi olan bir teknik ressam 2.5 milyar para alıyor

    1. Kadir dedi ki:

     Öyle şeymi olur 6 sene çalışıp 2.5 milyar çok sacma

Yorum Yaz