Maki bitki örtüsü nedir

Maki nedir, maki türleri, mai coğrafi dağılışı. Maki bitki örtüsü nedir.

Maki nedir sorusunun yanıtına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Öncelikle makinin tanımını verelim. Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda görülen kısa ağaç ve çalılara maki ismi verilmektedir. Bu bitkiler kuraklık karşısında dayanıklıdır ve kökleri gelişmiştir. Yaprakları ise küçük ve sert yapıdadır. Bu bitkiler arasında zeytin, mersin, defne, zakkum ve keçiboynuzu yer alır.

Makiler Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde görülür. Bu iklim yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise ılık ve yağışlı özelliktedir. Bu sebeple Akdeniz İkliminin görüldüğü alanlarda don pek görülmez. Yağışlar ise düzensiz görülür. En çok yağış miktarı kışın gözlenirken yaz ayları genelde kuraktır. Kuzeye doğru ilerledikçe sıcaklık azalır ve yağış artar. Bu nedenle yaz kuraklığı da daha az görülür.

Maki bitki örtüleri Akdeniz’de ormanlık alanların hasar gördüğü yerlerde çok sık görülmektedir. Makiler Akdeniz’de 700 ile 800 metrelere kadar uzanır ancak kuzeyde 200 ile 300 metreye kadar geriler. Akdeniz ve Ege’de makilerin hasarlandığı alanlarda ise Garig isminde çalılar vardır.

Maki bitki örtüsü nedir hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.