Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Magna Carta Kimler Arasında İmzalandı

Magna Carta, Orta Çağ Avrupa’sında imzalanan önemli bir anlaşmadır. 1215 yılında imzalanan bu anlaşma ile kralın sonsuz hakları bir nebze olsun kısıtlanmıştır. Dönemin İngiltere Kralı John ve İngiltere halkı arasında imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşma ile kral, bazı haklarından halkının istekleri doğrultusunda vazgeçmiştir. İmzalanan anlaşma, 63 madde içermektedir ve anayasal niteliğe sahip olduğu için hem İngiltere hem de dünya tarihi açısından önemli bir anlaşma olmuştur.

Eski zamanlarda ülkeleri yöneten kralların ülke üzerinde sonsuz söz hakkı vardı. Kralın karşısında durmaya yetecek güçte kimse olmadığı için kralın söylediği söz o ülke için yasa hükmündeydi. Ülke içerisinde yaşayan birisi her ne sebeple olursa olsun, kralın verdiği kararlar herkese göre yanlış olsa bile karara itiraz etme hakları yoktu. Bu da krala ülke ve ülke halkı üzerinde sonsuz bir güç sağlıyordu. Bu durumdan rahatsız olan halk bazı çabalar göstererek krala bu anlaşmayı imzalatmayı başarmıştır. Anlaşma sonucunda herkesin faydasına olacak bazı yazılı kurallar belirlenmiş, bu kuralları kralın dahi değiştiremeyeceği ilan edilmiştir.

Bu anlaşma dahilinde kilise ve halk için bazı maddeler belirtilmiştir. İnsanların hak ve özgürlüklerini koruyucu nitelikte olduğu için önemli bir anlaşma olmuştur. Magna Carta ile kralın yetkileri kısıtlandırılmış, adalet kavramına vurgu yapılmıştır. Buna göre bir kişi bir suçla suçlandığı takdirde bu durum mahkemeye taşınacak, mahkemede alınacak kararın ardından şüphelinin suçlu olup olmadığı belirlenecek ve cezası verilecekti.

Magna Carta Kimler Arasında İmzalandı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Muhammet dedi ki:

    Magna carta kimler arasonda imzalandi

Yorum Yaz