Madenlerin Dağılışı İle Sanayi Tesislerinin Dağılışı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Bu yazımızda madenlerin dağılışı ile sanayi tesislerinin dağılışı arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünyada yer altı ve yer üstü kaynakların yoğun olduğu yerlerde insanların yerleşim yeri oluşturması söz konusu olmuştur. İnsanlar hayatlarına devam edebilmek için teme ve zaruri ihtiyaçların yerine getirilmesinde çevresel şartlara bağlı olarak yaşarlar. Madenler, en önemli yer altı kaynakları olarak sanayi tesislerinin kurulmasına ve ticari faaliyetlerin gelişmesine sebep olmuşlardır.

Madenlerin dağılışı ile sanayi tesislerinin dağılışı arasında doğru bir orantı bulunmaktadır. Çünkü sanayi tesisleri hammadde ve kaynak alanlarına yakın yerlerde kurulmakta işleme ve üretim aşamalarının hemen gerçekleştirilmesinde zaman tasarrufu ve enerji tasarrufu sağlanması için maden alanlarına yakın bulunmaktadır.

1 yorum

  1. Benim bildiğim madenlerin dağılışı ile sanayi tesislerinin dağılışı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Çünkü madenlerin çıkarıldıkları yerde veya yakınlarında onu işlemek için sanayi tesisleri kurulmuştur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.