Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Madeni Para Suda Batarken Gemiler Neden Batmaz?

Aşağıda madeni para suda batarken gemiler neden batmaz kısaca olarak ele alacağız.

Su kaldırma kuvveti bulunmaktadır. Suyun kaldırma kuvveti, cismin batan hacmine ve sıvının yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu nedenle tuzlu ve tatlı suda ya da saf suda kaldırma kuvveti farklı farklıdır. Bazı cisimler şekillerinden dolayı suda batarken bazı cisimler sadece şekillerinden dolayı suda yüzmektedir.

Madeni para suda batarken gemiler suda batmaz. Bunun nedeni madeni paranın düz bir yüzeye sahip olması ve hava akışının olmaması batmasına neden olur. Gemilerde hava akışının olmasını sağlayan boşluklar bulunması ve gemi tabanının yüzmeye uygun olarak tasarlanması gemilerin batmasını engellemektedir. Bu nedenle madeni para denizde batarken, gemiler denizde yüzerler. Deniz suyu tuzlu sudur. Yoğunluğu saf suya göre fazladır. Bu nedenle batan cismin kısmıyla ters orantılı olarak kaldırma kuvveti oluşur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beril dedi ki:

    Madeni paranın hacmi ve ağırlığı ile geminin hacmi ağırlığı bir mi ? Ayrıca gemi suda batmasın diye farklı özelliklerle bezenerek yapılmıştır. Yoksa bir anlamı kalmazdı suda kullanılmayacak olsaydı.

Yorum Yaz