Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2019

Madencilik Nedir? Kısaca

Madencilik Nedir? Kısaca Bilgi

Yer kabuğunda çok uzun yıllar boyunca oluşan ve ekonomik değeri olan minerallere maden adı verilir. Madenlerin araştırılması, çıkarılması ve işletilmesiyle ilgili teknik ve yöntemlerin tümüne madencilik denir.

Madenler sanayide kullanılan doğal ham maddelerdir. Ülkemiz maden bakımından oldukça zengindir.

 Balıkesir, Bursa, Kütahya ve Eskişehir çevresinde çıkarılan bor madeni; roket ve jet yakıtı yapımında, deterjan, porselen, cam, ilaç ve kimya sanayisinde kullanılır. Ekonomik değeri yüksek olan
bor, dünyada en fazla ülkemizde bulunmaktadır.

 Seydişehir (Konya) ve Akseki’de (Antalya) çıkarılan alüminyum çok hafif, işlenmesi kolay ve yumuşak bir madendir. Alüminyum uçak ve otomobil sanayisinde kullanılır.

 Guleman (Elazığ), Fethiye, Köyceğiz (Muğla), Acıpayam (Denizli), Eskişehir, Orhaneli (Bursa) başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde çıkarılan krom, paslanmaz özelliği olan sert bir madendir. Krom, paslanmaz çelik tencere üretiminde ve otomobil parçalarının yapımında kullanılır.

Madenleri yer altında bulunduğu şekliyle kullanmak mümkün değildir. Yer altından çıkarılan madenler fabrikalarda işlenerek kullanıma hazır hâle getirilir. Örneğin; Divriği ve Hekimhan çevresinden çıkarılan demir madeni, demir çelik fabrikalarında işlenir. Ülkemizde Karabük’te, İskenderun’da, İzmir’de ve Karadeniz Ereğli’de demir çelik fabrikası vardır. Artvin’de (Murgul) çıkarılan bakır madeni, yine aynı yerde bulunan bakır işletmesinde işlenir. Linyit kömürü ve doğal gaz, termik santrallerde elektrik enerjisi elde etmek amacıyla kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sebile ölmez dedi ki:

    bizim hoca çok beğendi, Madencilik Nedir? Kısaca harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

  2. melis dedi ki:

    çok teşekkür ederim elinize sağlık beğendim ödevim bitti.

Yorum Yaz