Madencilere Ne Kadar Tazminat Ödenecek

Soma’da yaşanan maden faciasında 301 işçi hayatını kaybetmiş ve bunun ardından devlet tüm imkânlarını seferber etmişti. Gerek başlatılan yardım kampanyaları gerek devlet eliyle yapılan uygulamalar ile madencileri yakınlarının yaraları sarılmaya çalışıldı. SGK elim kazanın ardından 301 madenciden 234’ünün yakınlarına aylık bağlamış durumda. Fakat var olan yasa sebebiyle 67 madencinin yakınlarına aylık bağlanamamaktaydı. Son yapılan düzenlemem ile bu madencilerin yakınlarına da ayık bağlanacak.

Bu uygulama ile birlikte söz konusu madencilerin SGK’ya olan borçları silinecek. Ölüm aylığı için aranan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı da artık aranmayacak. Ayrıca maaş için anne babaların muhtaçlık durumu da aranmayacak. Yapılan düzenleme ile birlikte madencilerin 55 olan emeklilik yaşı 50’ye düşürülecek. Çalışan madenciler yıpranma payı ile birlikte 43 yaşında emekli olabilecek.

Hayatını kaybeden 301 işçinin ailelerine yardım fonunda biriken para bölünerek kişi başına 154’bin 450’şer lira ödeme yapılacak. Bununla birlikte ailelere konut yardımı yapılması da hedeflenen projeler arasında.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.