Maden Devri Özellikleri ile Çağları

Bu yazımızda maden devri özellikleri ile çağları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Maden devirleri insanların çevreyle olan etkileşiminin bir noktaya gelmesinden sonra ortaya çıkmıştır. Madenler en önemli yer altı kaynaklarındandır. Bakır, demir, altın ve gümüş yüzyıllardır işlenen ve kullanılan madenlerdir. Maden devirleri bakır, tunç ve demir olarak üç çağda gerçekleşmiştir.

Maden devri özellikleri ile çağları şu şekildedir:

*Bakır Devri

Bakır devri ilk yaşanan maden devridir. İnsanları bakırı silah, kap, kacak yapmak için kullanmışlardır. En önemli iletkenlerden biri olarak kullanıla bakır özellikle ısıya karşı çok duyarlıdır. Diğer madenlere göre de dayanıksız olduğundan ilk aşama olarak önemli bir yere sahiptir.

*Tunç Devri

İnsanlar bakırı kullandıkça teknik olarak geliştirme yollarına girmişlerdir. Bakırın kalay ile işlenmesiyle tunç elde edilmektedir. Tunç devrinde tarım gelişmiştir. Tarım ve savaş aletleri tunçtan yapılmıştır. Tunç devrinde şehir devletlerinin kurulması da gerçekleşmiştir.

*Demir Devri

Demirin bulunması çağ atlanmasına neden olmuştur. Demir filizlerinin bulunması medeniyetlerin de gelişmesini ve kalkınmasını sağlamıştır. İlk olarak para yapımında kullanılan demir ticaretin gelişmesini de sağlamıştır. Mimari alanlarda da kullanılmıştır.

Günümüzde maden kaynakları altın ve gümüşün de eklenmesiyle önemli bir yere sahiptir. Ekonominin gelişmesi, ticaretin yapılması maden kaynaklarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sanayinin gelişmesi de maden kaynaklarına bağlıdır. Madenler günümüzde çok önemlidir.

Maden Devri Özellikleri ile Çağları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.