Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Maddeyi Niteleyen Özellikleri Yazınız

slide_1İnsanların ve diğer canlıların yaşamış oldukları doğal çevre üzerinde bir çok nesne bulunmaktadır. Bu nesnelerin her biri kendisine özgü özelliklere sahip nesnelerdir. Çevremizde baktığımızda görebildiğimiz şey şey birer maddedir. Fakat çevremizde gördüklerimizin dışında göremediğimiz maddeler de vardır. Ancak tüm maddeler beş duyu organlarımızın en az biri ile algılanmaktadır.

Maddeyi Niteleyen Özellikler:

  • Işığı geçirebilen maddelere “Saydam madde”, ışığı geçirmeyen maddelere ise “Opak madde” adı verilir. Cam, plastik maddeler ve su saydam maddelere örnek olarak verilirken opak maddelere de tahta, taş, demir gibi maddeler örnek verilebilir.
  • Işığı geçirebilen maddeler parlak görünmektedir, ışığı geçirmeyen maddeler ise mat görünümdedir.
  • Çizilmeye ve şekil vermeye elverişli olmayan maddeler sert bir yapıya sahipken, kolay şekil alabilen ve çizilebilen maddeler yumuşak yapıda maddelerdir. Örneğin; çelik, taş, elmas, sert yapılı maddelere örnek verilir. Ağğaç, al.ı ve lastik ise yumuşak yapılı maddelere örnek verilebilir.
  • Büküldükten sonra tekrar eski haline dönebilen maddelere “Esnek madde”, bükülemeyen ve direk kolay bir şekilde kırılan maddelere “Berk madde” adı verilir. Örneğin; paket lastiği ve sünger esnek maddelerdir. Tükenmez kalem, tahta cetvel ise berk maddelere örneklerdir.
  • Kolay bir şekilde krılmayan ve bükülmeyen maddeler “Sağlam”, kolay bir şekilde kırılabilen ve bükülebilen maddeler “Kırılgan”dır. Mesela; demir sağlam bir maddeyken cam kırılgan bir maddedir.
  • Bazı maddeler gözeneklidir ve bu gözenekleri ile suyu emerler. Bazı maddeler ise gözenekli değillerdir ve bünyelerine su almazlar. Mesela; sünger suyu içine çekerken plastik olan bir madde içine su almaz.
  • Bazı maddeler suda yüzebilir, bazı maddeler ise suda batar. Örneğin; şişe mantarı suda yüzerken metal para ve cam gibi maddeler suda batmaktadır.

Maddeyi Niteleyen Özellikler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yaprak dedi ki:

    çok iyi ya, Merhaba siteniz inan ki hayran edici, ödevim için kopyaladım Maddeyi Niteleyen Özellikleri Yazınız ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz