Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Maddenin Halleri Nelerdir ve Özellikleri

Aşağıda maddenin halleri nelerdir ve özellikleri kısaca olarak ele alacağız.

Madde, boşlukta yer kaplayan ve eylemsizliği olan yapılardır. Maddeler, atomlardan meydana gelmektedir. Atomik ya da moleküler yapıda bulunmaktadır. Her maddenin kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Maddelerin özellikleri atom yapılarına göre değişmektedir.

Maddeler tanecikli olarak bulunmaktadır. Tanecikli yapılarına göre maddeler, hal değişikliğine uğramakta ve kararlı ve kararsız hale gelmektedir. Maddelerin tanecikli yapısı fiziksel özelliklerden etkilenmektedir. Maddenin halleri, katı, sıvı ve gaz olarak meydana gelmektedir.

Isı, sıcaklık, basınç, yoğunluk ve hacim gibi fiziksel olaylar maddenin hallerini etkilemektedir. Maddenin katı hali en düzenli halidir. Akışkan değildir. Sıkıştırılamaz. Katı halde maddenin tanecikli yapısı birbirine çok yakın ve düzenlidir. Titreşim oldukça fazladır. Katı halde düzenlilik ve kararlılık söz konusudur. Belli bir şekil ve hacmi bulunmaktadır.

Maddenin ısı aldıktan sonra ilk olarak katı halden sıvı hale geçmesine neden olur. Sıvı hal, tanecikli yapıda taneciklerin arasında mesafe olmasıyla gerçekleşir. Sıvı hal akışkandır. Sıkıştırılabilir. Sıvılar, bulundukları kabın şeklini almaktadır. Sıvıların belli bir şekli yoktur.

Maddenin ısı alamaya devam ederek gaz haline geldiği bilinmektedir. Gaz hal, maddenin en düzensiz halidir. Gaz halinde tanecikli yapı birbirinden en uzak mesafede bulunmaktadır. Gazların belli bir şekli ve hacmi yoktur. Yoğunlukları az ve uçuculukları fazladır. 

Maddenin Halleri Nelerdir ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz