Maddenin En Küçük Yapı Taşı Nedir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Maddenin En Küçük Yapı Taşı Nedir?

Aşağıda maddenin en küçük yapı taşı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler, etrafımızı saran ve gözle görebildiğimiz bütün somut nesneler olarak oluşmaktadır. Canlıların yapı taşı olduğu gibi cansız varlıkların da yapı taşı bulunmaktadır. Canlı varlıkların yapı taşı hücredir. Hücre de aslında cansız varlıkları oluşturan temel yapı unsurlarından meydana gelmektedir.

Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. Atom çekirdek ve katmanlardan meydana gelmektedir. Atomun çekirdek katmanında proton ve nötron bulunmaktadır. Nötron yüksüzdür. Proton ise pozitif yüklüdür. Çekirdek etrafında katmanlar halinde elektronlar bulunmaktadır. Elektronlar negatif yüklüdür. Atomları görüntülemek oldukça zordur. Özel görüntüleme yöntemleri ile atomları incelemek mümkündür. Atomlar periyodik cetvelde yer almaktadır. Atomlar metal, ametal ve soygaz özellikler göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ufuk dedi ki:

    teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. ufuk dedi ki:

    maddenin en küçük yapı taşı atomdur doğru ama ilkokul için standart modele göre maddenin en küçük yapı taşı kuarklar ve leptonlardır

  3. remziye dedi ki:

    Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. Bunu her sene fen dersinde tekrar tekrar öğreniyoruz unutmamız imkansız bir bilgi artık. Kime sorsan adı gibi bilir yani :)

Yorum Yaz