Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Maddelerin Ortak Özellikleri

Madde neye denir? Maddelerin ortak özellikleri nelerdir? Bu sorulara cevap bulabilmek ya da maddelerin ortak özellikleri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için sunmuş olduğumuz bu Maddelerin Ortak Özellikleri adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yeryüzünde bulunan birçok madde vardır. Bu maddeler çok çeşitli olup, hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Hatta çevremize baktığımız zaman gördüğümüz her şeyin birer madde olduğunu söyleyebiliriz. Cansız varlıkların hepsine madde adı verilmektedir. Maddelerin kendilerine has özelliklerinin bulunmasının yanı sıra ortak özellikleri de bulunmaktadır.

Herhangi bir şeyin madde olarak kabul edilebilmesi için, o şeyin kütlesinin bulunması, hacminin bulunması ve eylemsizlik özelliğinin bulunması gerekmektedir. Yani maddelerin ortak özellikleri kütle, hacim ve eylemsizlik olmaktadır. Cismin kendi içerisinde barındırmış olduğu madde miktarına kütle adı verilir. Cisme yerçekimi tarafından uygulanan baskıya da ağırlık adı verilir. Maddelerin cansız varlıklar olmasından dolayı hareket edememe durumlarına ise eylemsizlik adı verilmektedir.

Maddelerin doğada bulunma şekilleri çok çeşitlidir. Maddeler dışarıdan gelen etkiler sonucunda fiziksel ya da kimyasal değişikliklere uğrayabilmektedir. Maddelerin ortak özelliklerinin bulunmasının yanı sıra bir de maddeleri birbirlerinden ayıran sınıflar vardır. Eğer maddeleri birbirinden ayırt etmek istiyorsak o maddenin erime noktasına, kaynama noktasına, sıcaklık genleşmesine, öz kütlesine, esnekliğine, iletkenliğine ve çözünürlüğüne bakmamız gerekmektedir. Maddeler bu sınıflara göre birbirlerinden ayrılabilmekte ve çok fazla çeşitte olabilmektedir.

Maddelerin Ortak Özellikleri Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz