Maddelerin Esnekliği

Maddelerin esnekliği nedir hakkında bilgi kısaca özet, Maddelerin esnekliği

Maddelerin esnekliği ve esnekliğin ne olduğuyla ilgili bir yazı hazırladık. Bir kuvvete maruz kalan nesne bir miktar da olsa şekil değiştirir. Bu tür maddeler esnekliği olan maddelerdir. Örneğin bulaşık süngerini elimizde sıktığımız zaman şekli değişir, sünger küçülür. Avcumuzdan bıraktığımızda ise eski şekline geri döner. Yani bir cisme kuvvet etki ettiğinde şekli değişirken kuvvet ortadan kalktığında cisim eski şekline geri dönüyorsa böyle bir cisme esnek madde denir.

Macun, sakız gibi maddelere bir kuvvet uygulandığında bu maddelerin de şekilleri değişir ancak kuvvete son verdiğimizde eski şekillerine dönmezler, biz nasıl şekil verirsek öyle kalırlar. Böyle maddeler esnek madde değildir. Yani bir maddenin esnek madde olduğunu söyleyebilmek için kuvvet ortadan kalktığında eski halini alıp almadığı çok önemli bir noktadır. Bu nedenle tüm yumuşak maddelere esnek madde denemez.

Esnek olan maddelerin de hepsi aynı derecede esnek değildir. Örneğin bir kalemin içindeki yaya küçük bir kuvvet uyguladığımızda yay kolayca küçülür ama kalın bir tel için aynı kuvvet işe yaramayabilir.

Yani maddelerin esneyebilmesi için belirli bir kuvvetin uygulanması gerekmektedir. Bu kuvvet de maddeden maddeye değişir.

Maddelerin Esnekliği Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.