Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Madde Döngüsü Nedir Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Madde Döngüsü Nedir Kısaca

Madde Döngüsü nedir, Madde döngüsü nedir kısaca bilgi verelim.

Yaşadığımız evrende canlı olmasalar da bizim yaşamamız için olmazsa olmaz olan birtakım varlıklar vardır. Hareket halinde olan bu maddeler yaşamın devamını sağlar. Madde döngüsü adı verilen bu dolaşım sayesinde canlı hayatın devamlılığı sağlanır. Bu döngüye dahil olan maddeler birden fazla kullanılır.

Tüm canlılar içinde bulundukları ortamda yer alan bu maddeleri alır, kullanır ve geri verir bu sayede madde döngüsü devam eder. Doğada bulunan  karbon, su, oksijen, azot, oksijen ve fosfor gibi maddeler canlılığın devamı için gerekli olan doğal ortam içinde dönüşümlü olarak kullanılırlar. Bu maddelerin dönüşümlü olarak kullanılması dünyada canlı hayatın var olmasını sağlarlar. Bu  maddelerin bulunmaması durumunda canlı hayatın devamlılığı da mümkün değildir.

Madde döngüsünde yer alan maddeler; oksijen, su, karbon, kükürt, azot ve fosfordur. Bu maddeler ekosistemde devrederek canlılığın devamını sağlar.

Madde Döngüsü Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, madde döngüsü ne demektir kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

    1. Fettah dedi ki:

      ben açıkçası beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781