Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

LYS’de Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda LYS’de doğru tercih nasıl yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM’nin her yıl yaptığı üniversitelere kabul sınavlarının ardından tercih kılavuzu yayınlandı ve sonuçların açıklanmasının ardından da tercih maratonu başlayacak. Yeni açılan üniversite kurumları, bölümler, tecrübeli idari ve akademik kadrolar, prestijli okullar öğrencilerin ilgi odağı haline gelmektedir.

Öğrencinin daha önceden karar vermesiyle odaklanma sonucunda kayıt hakkı kazandığı ve daha önceden araştırıp bildiği üniversiteye gitmesini sağlayan kararlılık vetiresini olumsuz geçirenler doğru tercih yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Herkes lise alanına göre tercih yaparken kimileri de ilgili puan türlerinin yüksek olmasına nazara tercihini keyfi olarak yapmaktadır.

Doğru tercih, sınav öncesinde başlayan bir vetirenin devamı olarak kararlılıkla ortaya çıksa da kararsız olanlar için bölüm araştırmaları yapan rehberlik servisleri gerekli testlerle bunu belirlemektedir. Bunların hepsi kağıttaki gerçekler olarak birey gerçeklikle olan bağını belki de zayıflatmaktadır.

Bu nedenlerle doğru tercih, kişinin yapmaktan mutlu olacağı mesleği seçmesiyle sağlanır. Meslek hayatında üniversitenin öğrenciye bağlı olarak etkileri çoktur. Birçok üniversite ismiyle prestij sağlasa da öğrencinin üniversitede geçirdiği süre özgeçmiş açısından daha faydalı olabilir.

Üniversitede mesleki eğilim odaklı hazırlıkların arttırılması söz konusudur. Bu nedenle de meslek seçiminde üniversite bölüm seçimi bağdaşmaktadır. Doğru tercihin ancak kişinin özgür iradesiyle sağlanacağı ve bölümlerin araştırılmasıyla netlik kazanacağı aşikardır. Kişiler beklentilerini ve karakter özelliklerini iyi analiz etmelidir.

LYS’de Doğru Tercih Nasıl Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alçin dedi ki:

    Doğru tercih hayatımızın dönüm noktasıdır dolayısıyla da bu konu oldukça büyük önem arz eden bir konu olmuş. Bence son derece başarılı bir rehberlik yazısı. Bravo sizleri alkışlıyorum gerçekten.

Yorum Yaz