Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

LYS Tercihlerinde Üniversitenin Akademik Kadrosunun Yeri

Bu yazımızda LYS tercihlerinde üniversitenin akademik kadrosunun yeri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

LYS tercihlerinin yapılmasının ardından ilerleyen vetirede tercih sonuçlarının açıklanmasıyla kayıt hakkı kazanılan üniversitelere kayıt yaptırma aşaması başlayacak. Böylece üniversite hayatı lise mezunları için yeni bir hayat olarak başlayacak. Üniversite seçiminde en önemli noktalardan biri de üniversite bölümlerinin akademik kadrosudur. Kadrolar profesörler, doçentler ve yardımcı doçentlerden oluşmaktadır. Öğretim elemanları kendi alanında unvan sahibi kişiler olur.

Akademik kadro ile idari kadro birleşik yapıda olsa da akademik kadroyla yakınlık danışman öğretim elemanı sayesinde daha fazladır. Her öğrencinin danışmanı bulunmaktadır. Birinci sınıfta belirlenen bu durum oryantasyonu kolaylaştırdığı gibi öğrencinin üniversitede her alanda yardıma ihtiyaç duyduğu anda gidebileceği bir merci olarak hizmet vermektedir.

Danışman öğretmenler, öğrenciler ders alma, ders bırakma, der verme, lisans tamamlama, sınavları tamamlama, devamsızlık sorunlarıyla ilgilenme, ders yöntem ve içeriklerinin konuşulması ve gerekirse benimsenmesi konusunda hizmet verirler. Danışman öğretmenler ile öğrencileri arasında akademik bir bağ da olabilir. Bu lisans sonrası seviyede başlar.

Danışmanlık hizmeti sayesinde akademik ilişkiler kurabileceğiniz öğretmenlerinizden, sınavlar hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Rektörlük tarafından belirlenen prosedürlere bağlı kalarak öğretmenlerin vize ve final yapma şekilleri ve değerlendirme türleri farklı olabilir. Onun için lise alışkanlıklarıyla üniversitenin iç yapısının işleyişini karıştırmamak gerekir. Öğretmenler ve öğrenciler arasında akademik ilişki ve sosyal ilişki bundan ibarettir.

LYS Tercihlerinde Üniversitenin Akademik Kadrosunun Yeri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fadime dedi ki:

    Yazınız çok bilgilendirici olmuş. Üniversite öğrencilerinin çok işine yarayabileceği bir yazı türü olmuş bence. Çünkü benim cidden çok işime yaradı. Yazan elleriniz dert görmesin.

Yorum Yaz