Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

LYS Tercihleri Sırasında Üniversite Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda LYS tercihleri sırasında üniversite planlaması nasıl olmalıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM’nin her yıl yaptığı üniversite kabul merkezi sınavlarının tamamlanmasının ve ÖSYM tarafından tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih heyecanı başlayacak. Tercih sırasında dikkat edilmesi gerekenlere rehberlik servisinden hizmetler alarak ulaşabilirsiniz. Tercih sonrasındaki yerleşme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite kriterlerinize göre kazanmış olduğunuz bir okula kayıt yaptırma hakkına sahip olacaksınız.

Üniversite hayatı önlisans ve lisans olarak ayrılır. Lisans öğrenimi dört yıllık fakülteleri kapsar. Bu süre zarfında üniversitenin sunduğu akademik, sosyal ve kültürel faaliyetlerden yararlanmak gerekir. Çünkü üniversite bireyi topluma adapte eden en önemli yerlerden biridir. Bu nedenle sosyalleşme ve akademik başarı gösterme kişinin çok yönlü olarak yetişmesini ve lisansını başarıyla tamamlayıp mezun olmasını sağlar.

Önemli olan dört veya iki senenin planlanmasında akademik başarı ile sosyal ve kültürel hayatın doğru zamanlarda ve tercihlerde çakışmadan yürütülmesidir. Bu nedenle ders içeriklerine, devam zorunluluklarına iyice bakılmalıdır. Her fakülte ve bölümün ders içerikleri fakülte ortak dersi, bölüm dersi ve üniversite ortak dersi olarak alanlara ayrılıp farklılık gösterir. Bu durumda devam zorunlulukları da farklıdır.

Uygulama derslerine devam zorunluğu bazen yüzde yüz iken, teori derslerinde devam zorunluluğu yüzde altmışlara kadar düşmekte ya da hiç olmamaktadır. Bu bölüme göre değişmektedir. Mühendislik bölümlerinde hazırlık ve staj uygulamaları olduğundan daha da planlı hareket etmek gerekir.

LYS Tercihleri Sırasında Üniversite Planlaması Nasıl Olmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alanur dedi ki:

    Üniversite planlama ilkeleri konusunu çok açık, seçik yani anlaşılır yalın bir dil ile anlatmışsınız. Bu yazıdaki bilgileri kesinlikle tercih sürecinde kullanacağım teşekkürler =)

Yorum Yaz