Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

LYS Tercihleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda LYS tercihleri hakkında bilinmesi gerekenler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Lisans yerleştirme sınavlarının gerçekleşmesiyle, sonuçların açıklanma heyecanı sürerken, tercih maratonu da başlamak üzeredir. Tercih konusunda her öğrencinin dikkat etmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Her puan türünde başarı elde eden öğrenciler alanlarına göre ayrılmışken kendi alanlarında puanlarıyla birlikte başarı sıralarını da göreceklerdir. Tercihler yapılırken, idealler, hayaller, planlamalar ve gerçekliklerle kesişmektedir.

Öğrencilerin hayatları boyunca en iyisi için çalışmasıyla ideallerine ulaşmasına çok az kala başarı sıralamalarının hedeflerine ulaşmasıyla hayaller gerçek olacaktır. Bu nedenle tercih yaparken başarı sıralamasına dikkat edilmelidir.

Tercihler hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

*ÖSYM, tercih kılavuzu mutlaka okunmalıdır.

*Yeni açılan burslu ve devlet üniversiteleri bölümlerine bakılmalıdır.

*Tercihler başarı sıralamasına göre yapılmalıdır.

*Öğrencilerin üniversite tercihlerinde şehir imkanlarını değerlendirmesi gerekir.

*Bütün tercih hakları kullanılmalıdır.

*Tercihler en yüksek dereceyle başlatılmalıdır.

*Tercihler mümkünse uzman rehber hizmetleri sunan kişilerle yapılmalıdır.

Tercihlerin sonuçlanmasının ardından üniversite kayıt süreçleri başlar. Bu nedenle kişilerin tercihlerini iyi gözden geçirerek bulundukları şehirlerde ya da farklı şehirlerde eğitim ve konaklama imkanlarına iyi bakmaları gerekir. Bölümlerin araştırılması kadar mühim olan bu kriterler herkes için aynıdır.

Tercihlerde dikkat edilmesi gereken bir başka husus da doğru bir şekilde sıralama yapılmasıdır. Bunun için başarı sırasına dikkat edilmelidir. Bölüm kontenjyanları göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni açılan bölümlere dikkat edilmelidir.

LYS Tercihleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sena dedi ki:

    Bu yazınız sayesinde LYS tercihleri hakkında bilgi elde ettim ve benim için yeterli oranda bir bilgi oldu. Sayenizde tercih esnasında daha bilgili ve bilinçli olacağım.

Yorum Yaz