Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

LYS Tercih Sürecinde Ne Yapmalıyız?

Bu yazımızda LYS tercih sürecinde ne yapmalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM merkezi sınavlarının gerçekleşmesinin ardından tercih kılavuzu da açıklanınca tercih yapma heyecanı başlayacak. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardında tercih heyecanı bir maratona dönüşerek çeşitli meydanlarda, kurumlarda verilen rehberlik hizmetleriyle öğrenciler birçok üniversiteyi de daha yakından tanıma imkanı bulacaktır.

Tercih sürecinde yapılması gerekenler şu şekildedir:

*ÖSYM tercih kılavuzu okunmalıdır.

*Tercihler yeni açılan bölümler dikkate alınarak yapılmalıdır.

*Tercihlerde rehberlik hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Tercih sürecinde öğrencilerin acele etmemesi gerekir. Karar verilen bölümlerin araştırılması, ders içeriklerinin bilinmesi, geç şartlarının farkında olunması gerekir. Böylece üniversite hayatı daha kolay geçecektir. Tercih sürecinde öğrencilerin ideallerinden vazgeçmemeleri gerekir. Bu da ancak kararlı bir şekilde tercih yapmakla mümkündür. Bunun için her şartı düşünmek gerekir.

Tercih sürecine ailelerin de katılması gerekir. Öğrenciler şehir değiştirecekse bunu ailelerin de bilmesi gerekir. Aileler ile birlikte yerleşme süreci takip edilmeleridir.

Tercih sürecinde ailelerle iştişare edilmelidir. Hedef bölümler hakkında daha ayrıntılı akademik bilgiler konuşulmalıdır. Akademik birim ve kadrolardan öğrenciyle birlikte aileler de haberdar edilmelidir.

Tercih sürecinde güvenilir rehber hizmetlerinden yararlanılmalıdır. Bu nedenle öğrencilerin kendini rahat hissettiği bir ortamda tanıdıkları kişilerle daha önceden verilen kararlar yoluyla tercih yapılmalıdır.

Tercih yapmak, üniversiteyi okuyup bitirmek kadar önemlidir. Üniversiteye başlayıp yarıda bırakmak öğrenciler için kötü dönütlere neden olurken, tercihlerin bu tür durumlar göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.

LYS Tercih Sürecinde Ne Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gamze dedi ki:

    Üniversite tercih süreci konusunda bu konu başlığında çok aydınlatıcı ve yol gösterici bilgiler sunmuşsunuz. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yaz