Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

LYS Sonuçları Nasıl Değerlendirilmelidir?

Bu yazımızda LYS sonuçları nasıl değerlendirilmelidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Uzun bir hazırlık maratonunun ardından ÖSYM her yıl gerçekleştirdiği YGS-LYS aşamaları nihayet tamamlandı. Tercih kılavuzunun da yayınlanmasıyla sonuçların açıklanmasına olan ilgi ve merak giderek arttı. Üniversite hayatına önlisans ve lisans seviyesinde başlamayı düşünen kişiler için heyecanlı bir vetire yeniden başladı.

LYS sonuçlarında önemli olan hangi puan türünden tercih yapılacağıdır. MF, TM, TS ve DİL puan türleri sayısal, eşit ağırlık ve sözel olarak ayrılırken dil sınavlarından alınan puanlar da DİL kategorisinde değerlendirilmektedir. Bir kişinin sayısalda matematik ağırlıklı tercih yapması, sağlık, öğretmenlik seçmesi ya da mühendislik puan türlerine göre ayrılmaktadır.

Bu bakımdan LYS puanları puan türlerinde elde edilen puana göre değerlendirilirken bir de aynı puan türünde başarı sıralaması önemlidir. Çünkü yüzbinlerce kişinin girdiği sınavda kaç puan aldığınızdan çok, kaç kişiyi geride bıraktığınız da önemlidir. Bu nedenle tercihler başarı sırasına göre yapılmalıdır. Başarı sıralamasında  ufak puanlarla birçok kişilerin yığılma sonucu geride kalması mümkündür.

LYS puanlarının değerlendirilirken başarı sıralaması atlanmamalıdır. Bu nedenle yüksek puanlardan çok başarı sıralaması önemlidir. Yüksek puan alan birçok kişi arasında başarı sıralamasına ve hangi puan türünde tercih yapılacağına bakılır. Öğrencilerin bunları dikkate alarak tercih yapması gerekir. LYS puanı o zaman anlamlı hale gelir. İstatiksel hesaplamaların amacı budur. Öğrenciler, en iyi üniversitelerin yüzdelik dilimlerine baktıklarında başarı sıralamasını görürler.

LYS Sonuçları Nasıl Değerlendirilmelidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aysel dedi ki:

    Lys sonuçları değerlendirmesi konusu hakkında çok güzel tahminlerde ve önerilerde bulunmuşsunuz bu yazıdaki görüş ve düşüncelerinize şahsen katılıyorum çok doğru çıkarımlar yapmışsınız.

Yorum Yaz