Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

LYS Sonrası Üniversite Seçimi

Bu yazımızda LYS sonrası üniversite seçimi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM, merkezi sınavların hepsini gerçekleştirdikten sonra öğrencilerin sırtından büyük bir yük kalktı. Şimdi sırada en keyifli kısım olarak üniversite seçimi bulunuyor. ÖSYM’nin 2017 tercih kılavuzu açıklandı. Tercih yapacak öğrencilerin mutlaka bir uzman eşliğinde tercih kılavuzunu inceleyerek başarı sıralamasıyla göre tercih listesi oluşturması gerekmektedir.

Öğrenciler, kararlarını daha önceden verdiyse ilgili üniversitelerin konumlarını, çevrelerini, şartlarını, fakülte mimarilerini, fakülte bölümlerini, bölüm derslerini, ders içeriklerini, ders kaynaklarını, öğretim elemanlarını, geçme notlarını, devam zorunluluklarını, bütünleme haklarını, vize ve final şartları, proje teslim aşamalarını araştırmaları gerekir. Bu alanda yapılacak küçük araştırmalar öğrencilerin okula daha çabuk adapte olmasını sağlayacaktır.

Üniversite kayıt sürecinde, öğrenciler bireysel olarak hareket ederek görevlilerin talimatlarına uyup kayıtlarını çok kolay bir şekilde gerçekleştireceklerdir. Bundan önce konaklama imkanları da araştırılmalıdır. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak olan bu heyecanlı süreçte tercihleri doğru bir şekilde yapmak en önemlisidir.

Üniversite seçimine daha önceden karar veren ve hayallerine kavuşan öğrencilerin yapması gereken üniversite öğrenim hayatlarını mutlaka planlamalarıdır. Çünkü üniversite hayatında yapılan her türlü etkinlikler ve gerçekleştirilen projeler üniversite sonrası hayat için kısa vadeli yatırımlar olacaktır. Tercihler yapılırken hazırlık bölümlerinin ne aşamada olduğuna, hazırlık bölümlerinin nerede ve ne şekilde bulunduğuna da dikkat edilmelidir.

Üniversite tercih sürecinde üniversitelerin mimari özelliklerine, eğitim anlayışlarına, akademik kadrolarına dikkat edilmelidir.

LYS Sonrası Üniversite Seçimi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Esma dedi ki:

    LYS sonrası tercihler nasıl yapılır bu yazıda çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Gerçekten çok bilgili bir yazı olmuş ve muhteşem bir rehberlik yazısı olmuş.

Yorum Yaz