Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

LYS Konuları (Soru Dağılımı)

2014 sınav döneminin başladığı bu günlerde 2013 sınav dönemine ait detaylar da önem kazanmaktadır. Önümüzdeki süreçte ilk olarak Yükseköğretime Giriş Sınavı yapılacak. YGS ‘nin ardından ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu başlayacak.

Bizim bugün değineceğimiz konu da aslında 2014 LYS Konuları. Bilinmelidir ki YGS sonrası dönem adayların en çok vakit ve motivasyon kaybettikleri dönem olarak karşımıza çıkıyor.En çok elenme nedeni YGS sonrası süreçte yatıyor. YGS’yi çok çabuk geride bırakarak LYS havasına giren ve çalışmaya, hazırlanmaya başlayan adaylar en kazançlı çıkacak adaylardır.

2012-lys-sorulari

Önümüzdeki LYS sınavı için en önemli veri hiç kuşkusuz 2013 LYS’de karşılaşılan sorulardır. Çıkan soruların zorluğu, konuların sorulara göre dağılımını merak edenler için bu haberimiz önemlidir. Hepinizin bildiği gibi LYS’de yeni bir bir müfredat uygulanmaya başlandı. Ancak 2013‘te müfredat, geçtiğimiz yıllara oranla çok da büyük değişimlere uğramadı. LYS, 5 farklı sınavdan oluşmaktadır. YGS’ye kıyaslayınca daha çok bilgi soruları ile karşılaşıldığı görülebilir. Çözüme ulaşmak için kaba bilginin yeterli olmadığı ve derinlemesine bir bilgi birikimine sahip olunması gerektiği görülebiliyor. Aslında tam da bu nedenle geçen yıl çıkan konulara hakim olmak önem kazanıyor. 2013 LYS’nin 2012 yılına göre farkı LYS 4 olarak adlandırılan Sosyal Bilimler testinde 8 adet Din Kültürü sorusu eklenmiş olmasıdır. Buna karşılık olarak da Coğrafya sorularından 2 adet, Felsefe sorularından da 6 adet soru eksiltilmiştir.

LYS Konu Dağılımı 2014

LYS 1 Matematik Geometri Konuları İçin Tıklayın

LYS 2 Fen Bilimleri Konuları İçin Tıklayın

LYS 3 Edebiyat Coğrafya Konuları İçin Tıklayın

LYS 4 Sosyal Bilimler Konuları İçin Tıklayın

LYS 5 Yabancı Dil Konuları İçin Tıklayın

2014 LYS Konuları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dürdane dedi ki:

    teşekkürler, tam istediğim bilgiler

  2. Yavuz dedi ki:

    Bu sene ygs zordu.Umarım lys kolay olur da güzel biryere yerlesebiliriz.

Yorum Yaz