Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Lozan Barış Antlaşması’nın Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Aşağıda Lozan Barış Antlaşması’nın Türk tarihi açısından önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Türk tarihi açısından yeni ve önemli gelişmeler yaşanmıştır. İtilaf devletlerinin kendi aralarında anlaşamaması Anadolu sathı üzerine yeni bir işgal girişimi başlatmalarına neden olmuştur. Anadolu’nun yeniden işgal hareketine maruz kalması Milli Mücadele’nin yaşanmasına neden olmuştur.

Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Bu süreç Anadolu halkının muzaffer olmasıyla neticelenmiştir. 24 Temmuz 1923 yılında İsviçre’nin Lozan şehrinde Lozan Barış Konferansı gerçekleştirilmiştir. Dünya devletleri bu konferansta barış imzalamışlardır. Bunun siyasi etkileri de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına neden olmuştur. Cumhuriyet bu şekilde ilan edilmiştir. Bu nedenle Lozan Barış Antlaşması Türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. arda dedi ki:

    Lozan barış antlaşmasının Türk tarihi açısından büyük önemi vardır. Çünkü bu antlaşma sayesinde Yeni Türk Devleti ve Misâk-ı Millî, düşmanlarımız tarafından resmen kabul edilmiştir. Azınlıkların Türk vatandaşı sayılması ile dış güçlerin içişlerimize karışması önlenmiştir.

Yorum Yaz