Louis Pasteur Neyi Buldu?

Bu yazımızda Louis Pasteur neyi buldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1822 yılında Fransa’nın Dole kasabasında dünyaya gelmiştir. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak geçim sıkıntısı çekmişlerdir. Okul okumakta da zorlanmıştır. Küçük yaşlardan itibaren bilime ilgisi olan biri olmuştur. Kimyagerlik ve bakteriyoloji alanlarına yönelerek bilim alanında çalışmalar yapmıştır.

Mikrop ve bakteriler alanında önemli araştırmalar yapmıştır. Fikirleri birçok doktor ve bilim insanı tarafından tenkit edilse de o yılmadan çalışmaya devam etmiştir. Pasteur, laboratuvar çalışmalarında mikro, bakteri ve bunlara bağlı olarak birçok deneysel çalışmalar yapmış ve hastalıklara çare aramayı sürdürmüştür.

Kuduz hastalığı, ipek böceği hastalığı gibi hastalıklar için aşı geliştirmiştir. Pastörizasyonu da bularak mayalanma alanında önemli bir buluşa imza atmıştır. Bira, şarap, sirke ve sütün mayalanmasında önemli terkipler meydana getirmiştir.

On dokuz yerinden köpek tarafından ısırılan ve ailesi tarafından Pasteur’a getirilen çocuğa, insan üzerinde hiç denenmemiş aşıyı deneyerek risk almış ve kuduz aşısını bulduğunu ispatlamıştır. Tereddütleri olsa da başarıya ulaşmıştır. İstanbul’u koleradan kurtarmıştır. Kolera hastalığına karşı geliştirdiği terkiplerle hastalığın yenilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Padişah II. Abdülhamid tarafından da taltif edilmiştir.

Pastörizasyon alanında yaptığı çalışmalarla mayalanma konusunda oldukça ileri bir sistem ortaya koymuştur. Günümüzde hala Pasteur tarafından uygulanan sistemleri kullanılmaktadır. Pasteur, en önemli Fransız bilginlerinden biri olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

Louis Pasteur Neyi Buldu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

  1. siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.