Lonca Teşkilatının Osmanlı Ekonomisine Katkıları Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda lonca teşkilatının Osmanlı ekonomisine katkıları faydaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Lonca Teşkilatı, ticaretin gelişmesi ve yaygınlaşması için önemli ölçüde katkı sağlamıştır. .Lonca Teşkilatı’nın kurulmasıyla birlikte Osmanlı Devleti, ticari yolların egemenliğinden daha fazla istifade etmiştir.

 

Devlet yönetiminde teşkilatlanma oldukça önemlidir. Düzenli yapılan bir işin faydası zamanla artar ve sürekli hale gelir. Osmanlı Devlet ekonomisinde lonca ve ahilik ticaretin gelişmesini ve esnaflığın bir meslek olarak icra edilmesini sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin stratejik toprak bütünlüğü, ticaret yollarının üzerinde kuruludur. Ticaret yollarından elde edilen hammadde, kaynak, ürün esnaflar sayesinde iç pazarda işlenip satılmaktadır. Esnafların, ticarete adapte olmasında ve ürün kalitesini korumasında Lonca Teşkilatı’nın önemli bir rolü vardır.

Lonca Teşkilatı’nın Osmanlı Devleti’nin ekonomisine katkıları şu şekildedir:

*Esnaflar ve tüketiciler arasındaki ilişkiler düzenlenmiştir.

*Teşkilat, fiyatları belirlemiş ve ürünlerin kalite kontrolünü yapmıştır.

*Teşkilat, mesleki eğitim kursları sayesinde esnaflık dersi vermiştir.

*Teşkilat, çeşitli meslek gruplarıyla sosyal dayanışma ortamı kurmuştur.

*Teşkilat, esnafların zor anlarında onlara borç vererek, ekonomik dengeyi ve döngüyü korumuştur.

Lonca Teşkilatı, denetleme kurumu gibi çalışmıştır. Gerektiğinde de eğitim vererek, ekonomide maddi ve manevi bir istikrar ortamı sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişim göstermiştir. Zamanla hizmet sektörü de gelişerek güçlü bir ekonomik kalkınma ve istikrar oluşmuştur. Lonca Teşkilatı burada önemli bir aracı teşkilat olmuştur.

Lonca Teşkilatının Osmanlı Ekonomisine Katkıları Faydaları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.